Answer:
$58,740
Explanation:
The computation of the cash paid is shown below:
For March month
= March purchase × remaining percentage
= $53,000 × 80%
= $42,400
For April month
= April purchase × given percentage × after applying cash discount
= $86,000 × 20% × 95%
= $16,340
So, the total amount of cash paid would be
= $42,400 + $16,340
= $58,740
Simply we multiply the monthly percentage with their percentage criteria
To find the unit rate you will take the price Jerry paid and divide it by the amount in pounds of pears.
Unit rate = $4.59/5.4 lb
Unit rate = $0.85
You can check your answer by multiplying the amount of pears Jerry purchased by the unit price to get the total price.
(5.4 lb of pairs)($0.85) = $4.59
Answer:
E.g., Nokia did...
Customers made it clear to them that neither Windows phone nor Symbian will get anywhere near Android or iOS.
They resisted, ignored. They just flat out wanted the customers to adapt to their OS rather the other way around due to the absolute authority in the mobile phone market share.
As with any business which doesn't evolve as per the customer demands, the end was inevitable, and it was just a matter of time.
Brainliest me <3