1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
3 years ago
5

A store sells 3 T-shirts for $27.87. What is the unit cost per T-shirt?

Mathematics
1 answer:
inn [45]3 years ago
4 0
$9.29 is the unit cost
You might be interested in
I don't how I would do this exactly..
Morgarella [4.7K]
<span>The sum is 10 times 11</span>
6 0
3 years ago
BRAINLIEST Helllllllllppppppppppp
stiks02 [169]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

Pythagorean Theorem and Radius used

24^2 + 10^2 = 676

\sqrt{676}=26

3 0
3 years ago
1.)Painting Jane is painting one wall of her living room. The wall is rectangular, 13 feet wide by 9 feet high. What is the area
antiseptic1488 [7]

Answer:

1. 117 ft^{2}

2. 54 ft^{2}

3. 1,428 ft^{2}

4. 644 ft^{2}

5. 4,700 ft^{2}

6. 57,600 ft^{2}

Step-by-step explanation:

First use A = w*l

w = width

l = length

It doesn't have to be A = w*l, it could be A = l*w.   It will be the same answer.

1.  3 ft * 9 ft = 117 ft^{2}

2. 3 ft * 18 ft = 54 ft^{2}

3. 42 ft * 34 ft = 1,428 ft^{2}

4. 23 ft * 28 ft = 644 ft^{2}

5. 94 ft * 50 ft = 4,700 ft^{2}

6. 360 ft*160 ft = 57,600 ft^{2}

3 0
2 years ago
Dream Loan Bank offers loans. Carrie borrows $10,500 to help start a business. The loan must be repaid at 4.5% simple interest o
MaRussiya [10]

~~~~~~ \textit{Simple Interest Earned Amount}\\\\A=P(1+rt)\qquad\begin{cases}A=\textit{accumulated amount}\\P=\textit{original amount given}\dotfill & \$10500\\r=rate\to 4.5\%\to \frac{4.5}{100}\dotfill &0.045\\t=years\dotfill &10\end{cases}\\\\\\A=10500(1+0.045\cdot 10)\implies \boxed{A=15225}

7 0
2 years ago
CAN SOMEONE HELP ME WITH THIS QUESTION?????????????
Angelina_Jolie [31]

Answer:

IM DOING ALGEBRA TOOO I HATE IT I believe that the first answe is function 4

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When an elderly man passed away he had left each of his 4 children 25% of his estate if he had 72000 how much did each child rec
    14·1 answer
  • $67.20 x 1/12<br> Find the product and round
    11·1 answer
  • Answer to number one
    9·1 answer
  • Need help ASAP pic included w/ answer options
    14·1 answer
  • 35.334 divided by 26
    11·2 answers
  • For the values a = 7.2 which is a leg of a right triangle, and value c = 11.1, which is the hypotenuse, find the length of the o
    9·2 answers
  • Molly also buys a bag of 8 apples for $3.60. Write and
    10·1 answer
  • Write each fraction in simplest form.<br><br> 12 over 48<br><br> 6 over 15
    5·2 answers
  • Determine whether the function is periodic. If it is, find the period.
    12·1 answer
  • A. Describe the universal set and subset shown in the figure below Universal set Subset​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!