1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
2 years ago
5

At the football game, 4 hamburgers and 6 soft drinks cost $34, and 4 hamburgers and 3 soft drinks cost $25. Which two equations

can be used to determine the price of a hamburger and the price of a soft drink? Let x represent the cost of a hamburger and y represent the cost of a soft drink.
Mathematics
1 answer:
olga_2 [115]2 years ago
5 0

Answer:

 4x+6y=34\\\\4x+3y=25

Step-by-step explanation:

Let be "x" the cost in dollars of a hamburger and "y" the cost in dollars of a soft drink.

The cost of 4 hamburguers can be represented with this expression:

4x

And the cost of 6 soft drinks  can be represented with this expression:

6y

Since the total cost for 4 hamburgers and 6 soft drinks is $34, you can write the following equation:

4x+6y=34   <em>[Equation 1]</em>

 The following expression represents the the cost of 3 soft drinks:

3y

According to the information given in the exercise, the total cost for 4 hamburgers and 3 soft drinks is $25. Then, the equation that represents this is:

4x+3y=25 <em> [Equation 2]</em>

Therefore, the <em>Equation 1 </em>and the <em>Equation 2 </em>can be used to determine the price of a hamburger and the price of a soft drink

You might be interested in
Solve for the unknown in the following diagram. Round the answer to two decimal places.<br>in<br>​
Alexxandr [17]

Answer:

172.27 in

Step-by-step explanation:

Apply the Sine Rule

Sine Rule is given as:

\frac{a}{sin(A)} = \frac{b}{sin(B)} = \frac{c}{sin(C)}

c = x = ?

C = 180 - (52 + 48) = 80° (sum of triangle)

b = 130 in.

B = 48°

Plug in the values

\frac{130}{sin(48)} = \frac{x}{sin(80)}

Multiply both sides by sin(80)

\frac{130*sin(80)}{sin(48)} = x

172.274641 = x

x = 172.27 in. (to 2 decimal places)

4 0
2 years ago
Please answer this correctly
Andreyy89

Answer: 1-20=2  and 60-80=4

Step-by-step explanation:

the first is 2 number of building

and the third one is 4 number of buldings

Hope this helps :)

7 0
3 years ago
Help me please I beg please but please
stealth61 [152]

Answer:

9. \frac{1}{10} fraction.

10. \frac{3}{10} fraction.

Step-by-step explanation:

In the given table, we get, Andrea hiked \frac{2}{5} of the total trail, Jon hiked \frac{1}{2} of the total trail and Callie hiked \frac{4}{5} of the total trail.

9. Therefore, Jon hiked (\frac{1}{2} - \frac{2}{5}) = \frac{5 - 4}{10} = \frac{1}{10} fraction than Andrea hiked.

10. Therefore, Callie hiked (\frac{4}{5} - \frac{1}{2}) = \frac{8 - 5}{10} = \frac{3}{10} fraction than Jon hiked. (Answer)

4 0
3 years ago
Name the property of real numbers illustrated by the equation .
pashok25 [27]
The answer is B-Associative Property
4 0
2 years ago
two years of local internet service cost $6855, including the installation fee of $85. What is the monthly fee?
Artemon [7]
First subtract the installation price:
6855-85= 6,770

Then divide 6,770 by 24(12 months in 1 yr.):
6770/24= $282.08

Your monthly fee is $282.08
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the correct formula to find the area of a circle
    13·1 answer
  • A principal of $3100 is invested at 5.5% interest, compounded annually. How much will the investment be worth after 7 years?
    8·1 answer
  • What is the unit rate​
    9·2 answers
  • What is 6,666,666×100
    5·1 answer
  • I need help on everything
    9·1 answer
  • 1/5,1/10,0,_1/10 ...find arthmetic sequence
    12·1 answer
  • Which statements are true?
    9·2 answers
  • Simplify. Rationalize the denominator.<br> -3/5 + √3
    5·1 answer
  • Help Plz you awesome 69 points btw
    13·1 answer
  • Find the slope of the line write your answer in simplest form -4,1 1,-2
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!