6 bottles of soda cost $2.70. What is the unit rate for the cost per 1 bottle?
2 answers:
$2.70/ 6 bottles= $0.45/ 1 bottle.
The unit rate of the cost per 1 bottle is $0.45/bottle~
2.70=6 bottles $0.45= for 1 bottle hope that helps
You might be interested in
Answer:
can you retype type that for me please
U=-2b+30
u+b=21
<span>in slope intercept form this is </span>
<span>u=-b+21 </span>
<span>The same thing for wheels is </span>
<span>2b+u=30 </span>
<span>or </span>
<span>u=-2b+30</span>
Answer:
100 if rounded to hundreds
140 if rounded to tens
Step-by-step explanation:
Answer:
company B
Step-by-step explanation:
the company is good!
Answer: 21
Step-by-step explanation:
Because u add 7 times 3 is 21