1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
3 years ago
15

6 bottles of soda cost $2.70. What is the unit rate for the cost per 1 bottle?

Mathematics
2 answers:
lora16 [44]3 years ago
8 0
$2.70/ 6 bottles= $0.45/ 1 bottle.

The unit rate of the cost per 1 bottle is $0.45/bottle~
ArbitrLikvidat [17]3 years ago
5 0
2.70=6 bottles $0.45= for 1 bottle hope that helps

You might be interested in
I have finished the table but stuck in the question after...
lisov135 [29]

Answer:

7/48

Step-by-step explanation:

there are 48 in total

there are 7 white females

7/48

4 0
4 years ago
Can u answer this question the problem is below
Elodia [21]

Answer:

-3

-7

-7

-8

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
At the electronics store, television screens are sized by the lengths of their diagonals. The television that Ms. Duckworth want
Inessa05 [86]

Answer:

55.8

Step-by-step explanation:

44 ^ 2 = 1936

b ^ 2 = 55 .8 ^ 2

51 ^ 2 = 2601

6 0
3 years ago
A garden table and a bench cost $450 combined. The cost of the garden table is two times the cost of the bench. What is the cost
arsen [322]

Answer: The bench is $150 and the garden table is $300

8 0
3 years ago
Estimate the quotient by rounding the expression to relate to a one-digit fact. Explain your thinking in the space below. a. 432
erastovalidia [21]

Answer:

5 remainder 50 and 2 remainder 100

Step-by-step explanation:

432 /73

432=400

73=70

70/400 = 005 Remainder 50

1275=1300

588=600

1300/600=2 remainder 100

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression can be used to convert 100 USD to Japanese yen?
    11·2 answers
  • Please help how to answer this
    15·1 answer
  • The sum of a number and 3 times its reciprocal is -4.Find the number
    10·1 answer
  • 576 is what percent of 800?
    5·2 answers
  • Which is represented by the table
    13·1 answer
  • How do you perform constructions related to circles? What theorems and explanations can be used to justify these constructions?
    6·1 answer
  • A pound of fertilizer covers 47 square feet of lawn. Vivian Bulgakov lawn measures 8735.8 square feet. How much to the nearest t
    10·1 answer
  • What is the best estimate for 3 1/5 + 6 1/5 = *
    7·2 answers
  • Bloussanoma Evaluate the expression when a = 7 and b=9. <br>a+5b=??<br>​
    8·1 answer
  • Can somebody please help me?!! I will give BRAINLIEST!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!