Answer:
=150.79644...cm²
~150cm²
Step-by-step explanation:
cylinder surface area = 2 pi r h + 2 pi r²
A=$20.20/10gal=$2.02 per gal
B=$26.04/12gal=$2.17 per gal
C=$28.14/14gal=$2.01 per gal
D=$30.45/15gal=$2.03 per gal
So C is the cheapest per gallon.
Answer:
80 lemons
Step-by-step explanation:
Let x represent the amount of lemons that were on the tree.
We can use this to set up an equation:

Note that percentages can also be written as that number over 100.

Simplify the fraction.

Multiply both sides by 5

Divide both sides by 2

There were 80 lemons on the tree before he picked the lemons.
8 and -3 multiply to -24 and add up to 5
Answer: 31
Step-by-step explanation:
To find the distance, find the difference between the number.
23 - (-8) = 31 So the distance is 31 units.
Note: To go from -8 to 23 you will have to add 31 to -8 and to go from 23 to -8 you will have to subtract 31 so the distance is 31