Step-by-step explanation:Step 1: Simplify both sides of the equation.
4−(2y−1)=2(5y+9)+y
4+−1(2y−1)=2(5y+9)+y(Distribute the Negative Sign)
4+−1(2y)+(−1)(−1)=2(5y+9)+y
4+−2y+1=2(5y+9)+y
4+−2y+1=(2)(5y)+(2)(9)+y(Distribute)
4+−2y+1=10y+18+y
(−2y)+(4+1)=(10y+y)+(18)(Combine Like Terms)
−2y+5=11y+18
−2y+5=11y+18
Step 2: Subtract 11y from both sides.
−2y+5−11y=11y+18−11y
−13y+5=18
Step 3: Subtract 5 from both sides.
−13y+5−5=18−5
−13y=13
Step 4: Divide both sides by -13.
−13y
−13
=
13
−13
y=−1
Answer: y =-1
Oh Foxy, Foxy, how totally debilitated you must be ! Try to relax. Nobody
enjoys a painful brain, and believe me, this problem is not worth it.
Let me put it to you this way: What if the problem said . . .
-- Demarcus has $8 more than his sister.
-- His sister has $4.
-- How much money ' M ' does Demarcus have ?
If your brain didn't hurt, you could quickly solve this right in there.
You would know that Demarcus' money ' M ' = 8 + 4 .
That's <em>almost </em>exactly what the problem <em>does</em> say.
Except it doesn't say he has "$8 more than his sister",
it says he has "at least" that much.
So you know that ' M ' is not exactly = 8 + 4, but that's the <u>least</u> it could be.
The actual amount of ' M ' is <u>more</u> than that.
Surely you can handle it from here, even with half of your brain
tied behind your back.
Take a good hard look at ' A ', and then go lie down.
Hello Srahman1183 i get how adjetated u must be feeling right now having to wait 6 days to get this answer im about to give u but whatever. The relationship between them istheyare both partof the powers of ten, the first 6 is inthe 100 place and the second 6 is in the 10 place, hope this helped
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive