1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dovator [93]
3 years ago
9

A nursery has two hundred 7-gallon palm trees to sell, consisting of coconut palm trees, saw palmetto palm trees and christmas p

alm trees. Coconut palm trees sell for $75 each, saw palmetto palm trees sell for $45 each, and christmas palm trees sell for $30 each. The nursery has three times as many saw palmetto palm trees as christmas palm trees. A developer purchases all of the nursery's palm trees for a total price of 12,300. How many of each type of palm tree does the developer purchase?
Mathematics
1 answer:
motikmotik3 years ago
6 0

Total number of trees available to be sold = 200

Selling price of coconut palm trees sell (Pco)= $75 each

Selling price of saw palmetto palm trees sell (Pp) = $45 each

Selling price of christmas palm trees (Pch) = $30 each

Number of saw palmetto palm trees (Np) = 3 × Number of christmas palm trees (Nch)

Let number of coconut palm trees be Nco

Total price paid by developer for all the palm trees = 12,300

So Total number of trees = Nco + Np + Nch

⇒ 200 = Nco + 3×Nch + Nch

⇒ 200 = Nco + 4Nch ................ (i)

Total selling price of trees = Sco × Nco + Sp × Np + Sch × Nch

⇒ 12,300 = 75×Nco + 45×Np + 30×Nch

Dividing above equation by 5

⇒ 2,460 = 15Nco + 9Np + 6Nch

Substituting Np = 3Nch in the above equation

⇒ 2,460 = 15Nco + 9 (3Nch) + 6Nch

⇒ 2,460 = 15Nco + 33Nch ................ (ii)

Mutiply (i) with 15 and subtract from (ii)

⇒ 2,460 - 3,000 = 15Nco + 33Nch - 15Nco - 60Nch

⇒ -540 = 33Nch - 60Nch

⇒ -540 = 27Nch

⇒ Nch=20

If Nch = 20, Np = 3×20 = 60

Since Nco + Np + Nch = 200

⇒ Nco = 200 - (80)

⇒ Nco = 120

Hence, the developer purchased 120 coconut palm trees, 20 christmas palm trees and 60 saw palmetto palm trees.

You might be interested in
What is the area of the trapezoid below?
TEA [102]
The answer is A. 36\sqrt{3} cm^{2}
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Directions: Answer each question. The table below shows the available sizes and prices of Henry’s favorite movie popcorn. Use th
Alekssandra [29.7K]

Step-by-step explanation:

uuuuuuyyuuuuuuuuuuuuuyuuyyuuuuuuuuu

3 0
3 years ago
Which choices are equivalent to the exponential expression below? Check all that apply. (4/5)^3​
VladimirAG [237]

Answer:

A, C, D

Step-by-step explanation:

Remember: Exponents are simply repeated multiplication.

The exponent determines how many times to multiply the base number by itself.

(\frac{4}{5} )^3=\frac{4}{5} *\frac{4}{5} *\frac{4}{5} =\frac{64}{25}

Option 'A' and 'C' apply.

Option D applies because:

\frac{4^3}{5^3} =\frac{64}{125}

3 0
2 years ago
Daisy is building a rectangular pen for her chickens along one wall in her back yard. She needs to build a fence
frosja888 [35]

Answer:

Daisy has one side of the rectangular pen along the wall, so she needs one width, w, and two lengths, 2ℓ. She has at most 125 feet of fencing materials to build the fence for her pen

1 second/24 frames

so if he started with 0 frames

time s = (1/24) (additional f)

but he already had at least 250 frames

so

time s = (1/24)( f-250) or maybe less time if he had more than 250

24 s </= f - 250

or

f >/= 24 s + 250

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Write an equation in slope-intercept form for the line.<br><br> Slope -2, passes through (-3,14)
LekaFEV [45]

Answer:

y=-2x +8

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which rigid motion verifies the triangles are congruent by SAS?
    15·1 answer
  • The difference of a number x and 1/2
    7·1 answer
  • The graph of a function is shown below. Which ordered pair best represents the location of the y intercept
    13·1 answer
  • Quintin set a goal to do 15 push-ups each day. By how much would he exceed his goal if he did 17 push-ups in a day?
    10·1 answer
  • Please help asap!<br><br>the problem is in the picture
    7·1 answer
  • A geyser erupts every fourth day. Another geyser erupts every sixth day. Today both geysers erupted. In how many days will both
    10·1 answer
  • In the coordinate plane, when you move an ordered pair (x,y) to the right, _______
    12·1 answer
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Which two integers is square root -21 between?
    15·2 answers
  • PLEASE HELP 50 POINTS
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!