1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
artcher [175]
3 years ago
15

According to the Tristate Transportation Authority, making certain improvements to the main commuter rail line would increase ri

dership dramatically. The authority plans to finance these improvements over the course of five years by raising automobile tolls on the two high-way bridges along the route the rail line serves. Although the proposed improvements are indeed needed, the authority’s plan for securing the necessary funds should be rejected because it would unfairly force drivers to absorb the entire cost of something from which they receive no benefit.
Which of the following, if true, would cast the most doubt on the effectiveness of the authority’s plan to finance the proposed improvements by increasing bridge tolls?


(A) Before the authority increases tolls on any of the area bridges, it is required by law to hold public hearings at which objections to the proposed increase can be raised.

(B) Whenever bridge tolls are increased, the authority must pay a private contractor to adjust the automated toll-collecting machines.

(C) Between the time a proposed toll increase is announced and the time the increase is actually put into effect, many commuters buy more tokens than usual to postpone the effects of the increase.

(D) When tolls were last increased on the two bridges in question, almost 20 percent of the regular commuter traffic switched to a slightly longer alternative route that has since been improved.

(E) The chairman of the authority is a member of the Tristate Automobile Club that has registered strong opposition to the proposed toll increase.
Mathematics
1 answer:
serious [3.7K]3 years ago
3 0

Answer:

Options A and B are true

(A) Before the authority increases tolls on any of the area bridges, it is required by law to hold public hearings at which objections to the proposed increase can be raised.

B. (B) Whenever bridge tolls are increased, the authority must pay a private contractor to adjust the automated toll-collecting machines.

Step-by-step explanation:

A. In a developed society, it's imperative for the authority to hold public hearings with stake holders to air their views before the tolls are increased, this would enable the authority to carry out proper assessment to know both the positive and negative impact of increasing the toll.

B. Increasing the tolls implies that there must be adjustment in the automated tolling machines and this would incur cost on the authority, this contract would be executed by private contractors.

You might be interested in
Solve the problem below
Aliun [14]

1 cm^3 is equal to 1 mL so the answer would probably be 210 mL

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
When solving for y in a equation what is the answer to 5x-3y=21​
masha68 [24]

Answer:

y=53x-7

Step-by-step explanation:

5x-3y=21

-3y=-5x+21

divide by 3

y=5/3x-7

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the complete factorization of the expression. 12xy + 28xz A) 4yz(10x) B) 4yz(3x + 7x) C) 4x(3y + 7z) D) 4(3xy + 7yz)
VashaNatasha [74]

Answer:

<em>The correct option is:  C)  4x(3y + 7z)</em>

Step-by-step explanation:

Given expression is:   12xy+28xz

First we need to find the GCF(Greatest common factor) of 12xy and 28xz and then we will factor out that GCF.

12xy \Rightarrow 2\times 2\times 3\times x\times y\\ \\ 28xz\Rightarrow 2\times 2\times 7\times x\times z

We can see that the common factors are:  2,2, x

So, the GCF will be:  2\times 2\times x= 4x

Now factoring out 4x from the given expression, we will get.....

12xy+28xz\\ \\ = 4x(\frac{12xy}{4x}+ \frac{28xz}{4x}) \\ \\ =4x(3y+7z)

So, the complete factorization will be:  4x(3y+7z)

7 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins
bija089 [108]
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz

lowest price is A. 6 oz for 1.49
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a fruit punch drink, the 3 ingredients are apple juice, orange juice and cranberry juice. If
Mila [183]
I would either way 3, or 4 idk but I don’t understand your question
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 1/10 the value of the digit 3 in 1,439.2
    13·2 answers
  • 3(n+5)≥3n+8. help, please
    15·1 answer
  • on a map 1 inch equals 15 miles. if two cities are 4.5 inches apart on the map , how far are they actually apart
    6·1 answer
  • Entomologist heinz kaefer has a colony of bongo spiders in his lab. there are 1000 adult spiders in the colony, and their weight
    7·2 answers
  • PLease help!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • What is the answer when you simplify?.​
    14·2 answers
  • If a rocket that is launched into space is traveling at 300 feet per second, then how fast is the rocket traveling in yards per
    13·1 answer
  • A private club was reduced by 15 members in 3 weeks. It’s size changed by the same number of members each week. What was the cha
    11·2 answers
  • The formula Sn =
    9·1 answer
  • Which of the following is true
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!