1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
3 years ago
14

The ratio 1/2 is in simplest form. Is this true or false?

Mathematics
2 answers:
sweet-ann [11.9K]3 years ago
5 0
Yes it can't be reduced down anymore

zimovet [89]3 years ago
3 0
True, 1/2 cannot be reduced.
You might be interested in
Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth. *
joja [24]
Check the picture below

solve for "x"

3 0
3 years ago
9. Which of the following is a mixed number?<br>a. 2.3<br>b.2/5<br>c.2 1/2<br>d.5/2​
Stells [14]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Dose anybody know how to do this
Grace [21]
The dot is 3 lines above the x axis so if you reflect it it would be 3 lines below the x axis so it would be (2,-3)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone wanna chat?? =&gt;
torisob [31]

Answer:

Sure wassup?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round each decimal number to the nearest tenth. Then, select the best estimate for the subtraction equation 3.21 − 1.19 = ___. h
Ymorist [56]

Answer:

the answer after rounding is 2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the slope of the line that passes through the points (-4, 6) and (0, 4).
    10·2 answers
  • What is the answer to the problem: 45.8 m x 0.385 m x 5.81 m? in sig figs?
    6·1 answer
  • Find two numbers whose sum is 15 and whose product is as large as possible.
    6·1 answer
  • A plane traveled 240 miles yo Miami and back. The trip going with the wind took 2 hours. The trip going against the wind took 4
    11·1 answer
  • What’s 1/3x-5+171=171
    8·1 answer
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • The selling price of lumber at Home Depot is $3,170, percent markup on cost is 30%. Calculate the actual cost. (Round your answe
    6·1 answer
  • Donald is choosing between two jobs he calculates that his taxable income from job a would be about $8,150 and its taxable incom
    11·1 answer
  • Can i get some help pls
    15·1 answer
  • 8.92 x 10^6 in scientific notation
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!