1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inga [223]
2 years ago
13

What is the measure of angle x? 10 15 45 60

Mathematics
2 answers:
nevsk [136]2 years ago
7 0

Answer:

45

Step-by-step explanation: since the lines form a Z that means if you add 30 by another number it will equall 75 so to get the number subtract 3o from 75 and you'll get 45


EastWind [94]2 years ago
4 0

Answer:

x = 45

Step-by-step explanation:

We know that the sum of (x+30)  and 75 are vertical angles  so they are equal

x+30 = 75

Subtract 30 from each side

x+30-30 = 75 -30

x = 45

You might be interested in
Viola is helping to plant a rectangular community garden a plant handbook states that 1 plant requires 8 square inches of soil g
Zigmanuir [339]

Answer:

252 plants

Step-by-step explanation:

First of all, calculate the area of the garden bed.

24 x 84 = 2016 inches squared

now, divide your answer by 8 (the amount of space needed for each plant)

2016 ÷ 8 = 252

I HOPE THIS WAS HELPFUL :-)

4 0
3 years ago
70% of 120 = 120x70/100 <br> How do you figure this out
Sati [7]
10% of 120 = 12
12 x 7 = 84
70% = 84

120 x 70 = 8400
8400 / 100 = 84

It’s either showing you that both sides of the equation equal to the same thing or that you can find 70% of 120 by using the steps on the right
3 0
3 years ago
Alyssa had $289 to spend on seven books after buying them she had $16 how much did each book cost
Mazyrski [523]

Answer:each book cost 39 dollars

Step-by-step explanation:

Since she had 16 dollars left over afterwords subtract 16 from 289 which leaves you with 273. then take the 273 and divide by the 7 books she bout whic will become 39 dollars therefore each book cost 39 dollars

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tony buys a washing machine
Lorico [155]

Step-by-step explanation:

£480 = 120% (after adding the 20% VAT).

we want to know how much 100% is.

he do we get from 120% to 100% ?

first the formal long way

£480 = 120%

1% = 120%/120 = 480/120 = £4

100% = 1% × 100 = 4×100 = £400

once you understand this mechanism, you can apply the direct shortcut :

£480 / 1.2 = £400

as a multiplication with 100/120 is the same as a division by 120/100, which is 1.2.

and what we did at the beginning in long form was nothing else than

£480 × 100/120 = 480 × 10/12 = 480 × 5/6 = £400

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Find each angle or arc measure.
DerKrebs [107]

Since opposite angles of a cyclic quadrilateral are supplementary,

A= 180-101=79°

B= 180-68=112°

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which power has a value of 1?
    10·1 answer
  • Consider the system of equations. y = −2x + 4 y = − 1/3x − 1
    7·1 answer
  • Pls Help Me im in K12 and im having a hard time on this question bc i don't get it
    5·1 answer
  • Solve: 1. 1/6y− 1/2 =3− 1/2y 2. 4x+1/15 = 2x/10
    11·1 answer
  • WILL MARK BRAINLEIST!!!! HELP ASAP!<br><br> Divide. Write your answer in simplest form. 6 ÷ 1/8
    9·2 answers
  • What is the value of p?
    8·2 answers
  • Find the value of x. Round to<br> the nearest tenth.<br> 17°<br> 47<br> Х<br> X =[?]
    7·1 answer
  • Please help!!! Will give brainliest!!!
    9·1 answer
  • What is c? 4(c - 3) = 8
    12·1 answer
  • A store sells 12 cans of nuts for $21. What is the unit price?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!