Answer:
Step-by-step explanation:
I presume you were asked to evaluate
To do this successfully, we apply one of the laws of logarithm which states that:
In a like manner,
Evaluating this with your calculator
4 pack priced at £2.04 is the better pack
2.04/4=£0.51 per roll
4.68/9=£0.52 per roll
5(4x+3)=0
20x+15=0
20x = -15