Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
(x-2)^2-11
Step-by-step explanation:
Answer:
C
Step-by-step explanation:
ANSWER
The number of children between the ages of 9 and 15 who visited the park is

EXPLANATION
The number of children between the ages of 9 and 15 who visited the park are those within the age group 9 to 12 and 12 to 15.
We can from the graph that, the height of the bar that corresponds to the age group 9 to 12

and the height of the bar that corresponds to the age group 12 to 15

The sum of the two frequencies
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
Sincwe perpendicular slope are the opposite reciporcal