1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
3 years ago
12

Alex paid $4.40 for 2.5 pounds of walnuts . What is the cost of one pound of walnut

Mathematics
1 answer:
igomit [66]3 years ago
8 0

Answer:

Therefore, the price would be 1.76 per pound of the walnut.

Step-by-step explanation:

To calculate the price per pound of the walnut, we just have to divide that price that Ava paid for the given amount of walnuts. We calculate as follows:

Price per pound = 4.40 / 2.50 pounds of walnuts

Price per found = 1.76 / pound of walnut


Hope this helps!

You might be interested in
A box of candy had 4 cherry pieces for every 9 lemon pieces. If the box had 45 lemon pieces, how many cherry pieces would there
Damm [24]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is 86.69 rounded to the nearest dollar?
xxMikexx [17]
86.60 rounded to the nearest dollar would be 87 dollars
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
X-y=-3<br> I just kinda need the answer
bezimeni [28]

Just so you know, you have to know at least one of the variables to find out what the other is. Like for example, X could equal 2, so that would make y equal 5. Or X could equal 23, and that would make y equal 26.

5 0
3 years ago
Find the volume of the cylinder using the given formula
insens350 [35]

Answer:

B. 1469.52 cubic units

Step-by-step explanation:

6 squared is 36, 36 x 13 is 46s, 468 x 3.14(pie) is 1469.52

3 0
3 years ago
What would it be for this?
amm1812
It would be 41 because its m math
3 0
3 years ago
Other questions:
  • I have a diamond problem I need 2 numbers that ?×?= -7 but it also has to
    9·2 answers
  • The total (after-tax) cost of a laptop computer is $1578.06. The local sales tax rate is 5.5%. What is the retail (pre-tax) pric
    7·2 answers
  • The ratio of golf balls to tennis balls in the coach bag 20 to 5 if there are 100 golf balls in the bag how many tennis ball are
    11·1 answer
  • June bought ​
    14·1 answer
  • Solve for X<br><br> 5/8 = 15/x <br><br> show work pls
    14·1 answer
  • Help me please due TODAY
    10·2 answers
  • Jerome wrote the following scenario to match the algebraic expression s 4 − 16: “16 fewer than four times the number of songs on
    14·2 answers
  • Evaluate: 4+8 divided by 2x (6-3)
    15·1 answer
  • Is the relation a function? Why or why not?
    8·1 answer
  • Hurry Timed!!! PLEASE ANSWER
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!