1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
morpeh [17]
3 years ago
5

The question is down bellow!!!

Mathematics
2 answers:
BartSMP [9]3 years ago
6 0
D............a raisin is about 1 cm long

irina [24]3 years ago
3 0
I think it is a raisin
A desk is too long so is a car
You might be interested in
Subtract and reduce: 2 2/3 - 1 1/2
babunello [35]

Step-by-step explanation:

I used a calculator but the answer is 1 1/6

5 0
3 years ago
Write -3i + (3/4+2i) - (9/3+3i) as a complex number in standard form
bogdanovich [222]

Answer:

=  -3i + (3/4+2i) - (9/3+3i)

= (3/4 - 9/3) + (-3 + 2 -3)i

= -9/4 -4i

4 0
4 years ago
Point M is the midpoint of segment AB. Find the X Coordinate of the midpoint M if A (5.1,4.6) and B (7.9,2.5). Round to the near
JulsSmile [24]

Answer:

6.5

Step-by-step explanation:

  5.1+7.9=13

13 divided by 2

     = 6.5

     

4 0
3 years ago
A room that contains 28 square yards was carpeted at a cost of $322. If
ASHA 777 [7]

The cost for carpeting 20 square yards is $230.

Further explanation:

First of all, we will calculate the cost for one square yard then will find the final answer.

So,

Given

Total area = 28 square yards

Cost of carpeting 28 square yards = $322

Cost of carpeting one square yard = 322/28 = $11.5 per square yard

Now to find the cost of carpeting 20 square yards

Cost of 20 square yards = 20*11.5

= $230

The cost for carpeting 20 square yards is $230.

Keywords: Costing, Word Problems

Learn more about costing at:

  • brainly.com/question/3950386
  • brainly.com/question/4021035

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
A marathon is 26.2 miles long sue wants to run a marathon in 4 hours what is the average number of miles she must run in an hour
harkovskaia [24]

Answer:

6.55 miles in one hour

Step-by-step explanation:

26.2 divided by 4 = 6.55

that would give you the miles in one hour.

Hope that helps:)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the x-intercept and y-intercept of the line.
    15·2 answers
  • The price of a pair of socks decreases from 15 dollars to 12 dollars what is the percent decrease
    14·1 answer
  • Find the measure of angle A​
    14·1 answer
  • If f(x)=x^2-x and g(x)=x+1, determine f (g(x)) in simplest from
    8·2 answers
  • Answer all of these please
    15·1 answer
  • What is the difference of the fractions ? PLZ HELP ONLY HAVE 7 MINS​
    14·1 answer
  • Which of the following values are in the range of the function graphed below?
    8·1 answer
  • Whats 78 × 4 × 56 × 7 ×2 <br><br><br> This is random just for fun:)
    14·2 answers
  • This one I can’t figure out! It has fractions too..
    12·2 answers
  • The picture frames shown are both squares. The area of the larger frame is 4 times the area of the smaller frame. Find the side
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!