Answer: $0.20
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce
3.20/16 = $0.20/ounce
Answer:
-8/3
Step-by-step explanation:
Answer:
5 coupons each
Step-by-step explanation:
180 ÷ 36 = 5
yep
Answer:

Step-by-step explanation:
The expression for the salt in the barrel is:

The quantity of salt in the barrel after 3 minutes is:
![Q(3\,min) = 6\cdot [1-e^{-0.02\cdot (3\,min)}]](https://tex.z-dn.net/?f=Q%283%5C%2Cmin%29%20%3D%206%5Ccdot%20%5B1-e%5E%7B-0.02%5Ccdot%20%283%5C%2Cmin%29%7D%5D)
