1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
3 years ago
9

A boat is traveling at an average speed of 15 meters per second. How many kilometers per second is the boat traveling

Mathematics
2 answers:
damaskus [11]3 years ago
8 0
15 \frac{m}{s} \to 15\frac{10^{-3} km}{s} \to\boxed{0.015 \frac{km}{s}}
Mumz [18]3 years ago
5 0
Using the formula speed = distance / time

Rearrange to get dictance = speed * time

You might be interested in
Name the set(s) of numbers to which 1.68 belongs
daser333 [38]

I think it's a rational number.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
4
Makovka662 [10]

Answer:

D is the answer

Step-by-step explanation:

this is the average growth of a plant

8 0
2 years ago
Simplify the expression. 5√2+√18<br><br> a) 8√2<br><br> b) 14√2<br><br> c) 18√2<br><br> d) 6√18
lubasha [3.4K]

Answer:

5 \sqrt{2}  +  \: 3 \sqrt{2}  =  \: 8 \sqrt{2}

the answer is a

5 0
3 years ago
The pearson correlation coefficient measures the strength of the linear association between two variables, x and y, regardless o
Vlada [557]
That is correct do I get the points?
7 0
2 years ago
4 × (1,351 - 381)
Dovator [93]

The answer is C.

The expression is telling you to multiply the parenthesis times four. When you multply two numbers, a \times b, it means that you're considering a "copies" of b, or if you prefer, b repeated a times.

So, you have

2 \times (1.351 - 381) <- this is twice as much as the parenthesis

3 \times (1.351 - 381) <- this is three times as much as the parenthesis

4 \times (1.351 - 381) <- this is four times as much as the parenthesis

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A large company that produces a "fat-burner" pill claims an average loss of 20 pounds in the first month. A consumer advocacy gr
    15·1 answer
  • 9/10-?=1/5 please help
    15·2 answers
  • If a hummingbird were to get all of its food from a feeder then a 16 ounce nectar feeder could feel about 80 hummingbirds a day
    6·2 answers
  • A rocket is launched from the ground. The quadratic function y=-16x2+56x models the rockets height in feet above the ground afte
    15·1 answer
  • It's possible to build a triangle with side lengths of 3, 3, and 9.
    14·1 answer
  • jesse has 18 cups of flour to make 78 pancakes . how many pancakes can jesse make with 12 cups of flour
    9·1 answer
  • It cost $16.80 for a half dozen cookies. How much does one cookie cost?
    10·2 answers
  • Please help …………………….
    11·1 answer
  • What is the value of z if z/4 = 12
    9·2 answers
  • Please helpppppppppp thanks!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!