1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
3 years ago
15

Abbys school has a track it takes eight laps around the track to run 1 mile.

Mathematics
1 answer:
insens350 [35]3 years ago
7 0
The correct answer to the following questions is this:

<span>Abbys school has a track it takes eight laps around the track to run 1 mile. 
This means that you have to run 8 laps in order to complete a 1 mile. 
1 lap = 1/8 mile

A. What fraction of a mile is two laps around the track? Show your work or explain how you know
Since 1 lap = 1/8 mile, then 2 laps would be 2/8 mile or 1/4 mile.

Abby ran 3 1/8 miles on Monday and 1 3/8 miles on Tuesday.
B. What was the total number of miles every right on Monday and Tuesday? show your work or explain how you know
On Monday, she ran 3 1/8 miles, 1 3/8 miles on Tuesday. The total number of miles is 3 1/8 + 1 3/8 = (3+1) (1/8 + 3/8) = 4 4/8 = 4 1/2 miles.

C. How many total lasted gym run on Monday and Tuesday? Show your work or explain how you know
This seems not clear regarding the gym.
</span>
You might be interested in
Taryn is shopping for a Christmas tree. At Home Depot the one she likes is $149.00 and she has a 15% off coupon. At Lowe's the o
Vitek1552 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

At home depot

Price of Christmas tree = $149.00

Discount = 15%

Amount discounted = 15% of $149

Amount discounted = 15/100 * $149

Amount discounted = 15 * 1.49

Amount discounted = $22.35

Amount she paid = $149-$22.35

Amount she paid = $126.65

At Lowe's:

Price of Christmas tree = $175.00

Discount = 260%

Amount discounted = 20% of $175

Amount discounted = 20/100 * $175

Amount discounted = 0.2 * 175

Amount discounted = $35

Amount she paid = $175-$35

Amount she paid at Lowe's = $140

<u><em>From the prices above, it can be seen that Home Depot has a better deal since the price after removing discount is lower than that of Lowe's.</em></u>

<u><em></em></u>

<u><em>Amount she will save will be $140 - $126.65 = $13.35</em></u>

6 0
3 years ago
Find the measure of the indicated angle. Round to the nearest tenth of a<br> degree.
Simora [160]
I’m pretty sure it’s A
4 0
3 years ago
What is 2/5 of 26 ?
grandymaker [24]
2/5 × 26 equals 10.4
4 0
3 years ago
Choosing a bicycle with or without shock absorbers with or without lights and 5 color choices
VLD [36.1K]

Answer:with shock absorbers with light red yellow black grey orange

Step-by-step explanation:please give brainliest

5 0
2 years ago
PLZ HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!
Nimfa-mama [501]
C is the best one I'm pretty sure it makes the most sense
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a petri dish, a certain type of bacterium doubles in number every 40 minutes.
    12·1 answer
  • 22 Let (x, y) be the solution of the system of equations below.
    9·1 answer
  • the diameters of Douglas firs grown at a Christmas tree farm are normally distributed with a mean of 4 inches and a standard dev
    8·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Help please it’s for home work
    13·1 answer
  • Help plssssssssssssss
    11·1 answer
  • A customer has $10 to insert in a jukebox that plays songs for $1 each. When x represents whole numbers less than 10, the functi
    11·2 answers
  • PLSSS HELP MEEE ASAPP PLSSSS IM BEGGING U AND THANK U
    7·1 answer
  • You have a 1 in 4 chance of winning a game. How would you calculate the probability that you will win 3 times in a row?
    12·2 answers
  • About 0.6 of all the students in the fifth grade are boys. If the fifth grade has 55 students, how many of
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!