1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ra1l [238]
3 years ago
12

PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIEST

Mathematics
2 answers:
konstantin123 [22]3 years ago
7 0

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

since f(x) and g(x) are equal, we can make the equation, 9x-7 = 7x - 1

9x = 7x + 6, 2x = 6, x = 3

Nadusha1986 [10]3 years ago
5 0

Answer:

f(7x−1)=63x−16

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Jack and Julio each improved their yards by planting daylilies and geraniums. They bought their supplies from the same store.
o-na [289]

Cost of one daylily is $2 and cost of one geranium is $4.

Step-by-step explanation:

Let,

Cost of one daylily = x

Cost of one geranium = y

According to given statement;

x+5y=22    Eqn 1

13x+y=30    Eqn 2

From Eqn 1;

x=22 - 5y

Putting this value of x in Eqn 2;

13(22-5y)+y=30\\286-65y+y=30\\-64y=30-286\\-64y=-256

Dividing both sides by -64

\frac{-64y}{-64}=\frac{-256}{-64}\\y=4

Putting y=4 in Eqn 1

x+5(4)=22\\x+20=22\\x=22-20\\x=2

Cost of one daylily is $2 and cost of one geranium is $4.

Keywords: linear equation, substitution method

Learn more about substitution method at:

  • brainly.com/question/605571
  • brainly.com/question/5873564

#LearnwithBrainly

4 0
2 years ago
What number is one thousand more than 3,449?
yKpoI14uk [10]

Answer:

4,449

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Please answer asap
vesna_86 [32]

Answer:

(B)permits only certain substances to leave but all to enter

3 0
2 years ago
I need help on this equation 6s-10=s
AysviL [449]
The answer is 2
One Solution

6s-10= 1s
-6s -6s
_________
-10=-5s
Divide -10 and -5
You'll get 2
X=1
8 0
2 years ago
2t−5=−10<br><br> Helpppppp<br><br> Plz
likoan [24]

Answer:

t= -2.5

Step-by-step explanation:

2t−5=−10

add 5 to both sides

2t= -5

divide by 2

t= -2.5

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the area of the shaded region. use 3.14 for pi.
    8·1 answer
  • The product of 9 and t squared, increased by the sum of the square of t and 2
    8·1 answer
  • Part A
    15·1 answer
  • The sales tax for an item was $24.50 and it cost $490 before tax.
    10·1 answer
  • Which of these is a unit rate. $3 for 3 hot dogs, $5 for a case of soda, $16 for 2 movie tickets, $8 for 6 cupcakes
    11·2 answers
  • The number of hours required to do a job varies inversely as the number of people working. It takes 8 hours for 4 people to pain
    8·1 answer
  • Quadrilateral DUCKDUCKD, U, C, K is inscribed in circle OOO.
    10·1 answer
  • 20z-8 please helpppp
    8·1 answer
  • 1. What are the steps that Mr. John followed to be able to draw the image of quadrilateral ABCD after a
    8·1 answer
  • Please help me- i need this question asap
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!