1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
creativ13 [48]
3 years ago
12

In a right triangle, the side adjacent to angle has length 1.82 meters and the hypotenuse has length 6.53 meters. What is the co

sine of the angle?

Mathematics
1 answer:
CaHeK987 [17]3 years ago
8 0

Check the attachment please

You might be interested in
A 26' long painting is how many yards?
guapka [62]
It's <span>0.72 yards.
1 = 0.02
so 26*0.02=0.72</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use Lagrange multipliers to find the maximum and minimum values of
marusya05 [52]

The Lagrangian is

L(x,y,\lambda)=x+8y+\lambda(x^2+y^2-4)

It has critical points where the first order derivatives vanish:

L_x=1+2\lambda x=0\implies\lambda=-\dfrac1{2x}

L_y=8+2\lambda y=0\implies\lambda=-\dfrac4y

L_\lambda=x^2+y^2-4=0

From the first two equations we get

-\dfrac1{2x}=-\dfrac4y\implies y=8x

Then

x^2+y^2=65x^2=4\implies x=\pm\dfrac2{\sqrt{65}}\implies y=\pm\dfrac{16}{\sqrt{65}}

At these critical points, we have

f\left(\dfrac2{\sqrt{65}},\dfrac{16}{\sqrt{65}}\right)=2\sqrt{65}\approx16.125 (maximum)

f\left(-\dfrac2{\sqrt{65}},-\dfrac{16}{\sqrt{65}}\right)=-2\sqrt{65}\approx-16.125 (minimum)

5 0
3 years ago
Adam is going to cook a turkey for 14 people and wants to allow ¾ lb of turkey for each person.
ArbitrLikvidat [17]
I did (450*3/4=337.5) to get how much each person would eat, then I did (337.5*14=4725g) to see how big the turkey should be. I then converted grams to kilos (4725*0.001=4.725 kg), and I got how big the turkey would be. It turns out the appropriate size of the turkey would be medium, so then what I did was that I looked for the medium price of the turkey per kg, and found that it was £5.99 per kg. I did (4.725*5.99) and I got about £28.30. It would cost £28.30 for 14 people.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Gordon bought 10 kg of apples for $16.50. What is the price per pound of apples?
natulia [17]

Answer:

1.65 per kg

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A recipe for BBQ sauce calls for 5 tablespoons of ketchup for every 2 tablespoons of brown sugar. The point(1, 2.5) is on the li
Papessa [141]

Answer:

Step-by-step explanation:

I’m so sorry but jones bbq foot massage

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the area of the parallelogram
    5·1 answer
  • A submarine is 600 feet below sea level. It is rising to the surface at a rate of 15 feet per hour. Which expression represents
    14·1 answer
  • The radius of cylindrical water tank is 4.5 ft, and its height 6 ft, What is the volume of the tank?
    8·1 answer
  • Which show the answer in expanded form
    5·1 answer
  • PLZ HELP THIS IS ON MY MATH HOMEWORK AND IS DUE TOMORROW!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • Are these two equations equivalent
    6·1 answer
  • Help me with this asappppppp
    8·2 answers
  • If y equals 14, what does x equal in the following equation?
    7·2 answers
  • What is it hurry I need this ASAP
    10·2 answers
  • What compound inequality describes the graph shown below?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!