Answer:
A. $5,000 of depreciation expense on its income statement.
Explanation:
Assuming the company uses straight line method of depreciation, then cost of depreciation is $5,000 each year.
Now, under the income statement as per GAAP, the cost of goods sold only includes the direct cost associated with manufacturing the product.
It does not included fixed cost like depreciation.
As the depreciation is fixed and does not depend on number of units produced and sold, the depreciation to be charged in income statement = $5,000.
Therefore, the correct option is
A. $5,000 of depreciation expense on its income statement.
Answer:
$0
Explanation:
Since Alex's child does not live with him for at least 6 months plus one day, he doesn't qualify for any income credit.
Alex himself cannot claim the earned income credit for an individual without a qualifying child because he is just 24 years old, and you must me at least 25 years old to qualify.
Answer:
depreciation rate per unit $0.34
Explanation:
To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:
depreciable amount:
$41,000 - $3,600 = $ 37,400
depreciation rate:
$37,400 / 110,000 units = $0.34
Answer and Explanation:
1. After discovering about the value of local group ethical leadership, year before. The students naturally experienced most of your work and gratefully asked for the chance for your existence to make a major impact on our next generation of leaders.
The first option is the better option as the next paragraph provides a meaning. The next paragraph starts with 'therefore' It appears to be relatable
2. Even before central message, it does not explain the reasons, and it has no reader advantages.
The meaning as a whole is fairly ambiguous and inconsistent. The reasoning isn't very powerful and there seems to be a lack of compassion.
3. Typically a claim or complaint response ends with a service provider 's expectation. The author must submit a reasonable request in this situation.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in a microsoft excel document.
Explanation
Please consider the data provided by the exercise. If you have any question please write me back. All the exercises are solved in a single sheet with the formulas indications.