Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz
I believe your answer is 8.
Three times a number less than twice the number and nine is seventeen can be written as: 3n - 2n + 9 = 17
Solve for n as follows:
3n - 2n = n
n + 9 = 17
17 - 9 = 8
Hope this helps! :)
Since the coefficients of d are not equal, then there can only be one solution
Answer:
The formula for the area of a parallelogram is bh.
15(h) = 300
h = 20
The height of the parallelogram is 20 yards.
Answer:
C. Graph A, Set A
Step-by-step explanation:
(I took the test)
Your X axis is the age of players and the Y axis is the scoring average.