1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
10

Jonathan’s class has 30 boys. Of the students in his class, 60% are girls. How many girls are in Jonathan’s class?

Mathematics
1 answer:
raketka [301]3 years ago
5 0

Answer:

45 girls

Step-by-step explanation:

  • Remark
  • There are only 2 choices for gender. So if the class is 60% girls, the there must be 100 - 60 = 40% for the boys.
  • But we are told that the boys are 30 in number.
  • Let x = the total number of students.

Solution

  • 40/100 * x = 30              Change the % to a decimal
  • 0.4 x = 30                       Divide both sides by 0.4
  • 0.4 x / 0.4 = 30 / 0.4      Do the division
  • x = 30/0.4
  • x = 75 students in total

Formula

Total of Boys and Girls = Number of boys + number of girls.

Givens

  • Total = 75
  • Number of boys = 30

Solution II

  • 75 = x + 30                 Subtract 30 from each side
  • 75 - 30 = x +30 - 30
  • 45 = x
  • There are 45 girls in the class.
You might be interested in
a taxi charges $2 per mile and $1 per person. If a ride for 2 people costs $12, how many miles was the ride?
Aliun [14]

Answer:

5 miles

Step-by-step explanation:

$12 = ($2 per mile) (2 people)

$12 = $2 + $2m (m = mile)

subtract 2 on both sides to eliminate

$12 - $2 = $2 - $2 + 2m

$10 = 2m

divide both sides by 2 to eleminate m

$10 / 2 = 2m / 2

m = 5

3 0
3 years ago
A train can travel 744 miles in 3 hours .what is the unit rate that this train is traveling per hour in miles
r-ruslan [8.4K]

If the train travels 744 miles in 3 hours then to determine the unit rate the train is traveling per hour you have to divide the miles by the hours, in this case (744 miles)/(3 hours). The final result concludes as 248 miles per hour.

6 0
3 years ago
Megan has a piece of fabric which is a right triangular shape. The length of leg 1 is 4 m. The length of the other leg is twice
Bess [88]

Answer:

8.94 m

Step-by-step explanation:

Use the Pythagorean Theorum - a^2 + b^2 = c^2. Use leg 1 as <em>a</em>, leg 2 as <em>b</em>, and the third side as <em>c</em>.

We know leg 1 is 4, and that leg 2 is twice as long as leg 1...

(4)^2 + (4*2)^2 = c^2

Now, we use the Order of Operations to find c^2...

4^2+8^2=c^2\\16+64=c^2\\80=c^2

Now, we find the square root of c^2 to find c...

\sqrt{80} =8.94

So, the length of the third side is 8.94 m.

8 0
3 years ago
Alice's garden produced 14 yellow tomatoes this year. She also grew 16
Ksenya-84 [330]

Answer:

so this year she grew 14 tomatoes and 16 roma tomatoes so if u add 14 plus 16 your answer would be 30 she grew 30 tomatoes this year.

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Jasmon spent half of her weekly
Step2247 [10]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The sides of a triangle are in the ratio 2:3:5. The perimeter of the triangle is 55
    11·1 answer
  • What's 5 times 2 times 3
    6·2 answers
  • Lee made a map of his neighborhood on a coordinate plane. Each unit represent one block. He plotted the library at (4,5). He kno
    12·1 answer
  • WILL GIVE BRANIEST NEED HELP!!!!<br><br> What’s is the value of x?
    6·1 answer
  • Determine if the following equation is an identity equation, a conditional equation, or an inconsistent equation. −4x−6x−23=−10−
    12·1 answer
  • Two circles that have two common external tangents but no common internal tangents:
    6·1 answer
  • 3. The population of a country increases by 2% every year. The current
    14·1 answer
  • Mrs. Randall bakes a peach pie. The diameter of the pie is 9 inches. If Mrs. Randall cuts the pie into 6 pieces, what will be th
    6·1 answer
  • The cost for the company to ship the boxes varies indirectly with the number of boxes being shipped. If 25 boxes are shipped at
    11·1 answer
  • A coffee shop uses 136 of a package of coffee beans to make 14 of a pot of coffee.How many pots of coffee can the coffee shop ma
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!