1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adoni [48]
3 years ago
13

A cougar jumped a distance of 13 yards. How many inches did this cougar jump?​

Mathematics
2 answers:
Salsk061 [2.6K]3 years ago
6 0

Answer:

468 in

Step-by-step explanation:

Step 1: Define conversions

3 feet = 1 yard

1 foot = 12 inches

Step 2: Use dimensional analysis

13 \hspace{3} yards(\frac{3 \hspace{3} feet}{1 \hspace{3} yard} )(\frac{12 \hspace{3} inches}{1 \hspace{3} feet} ) = 468 inches

Natalija [7]3 years ago
4 0

Answer:

it is 468 inches.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the function for this graph?
matrenka [14]

Answer:

......................

6 0
3 years ago
If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?
Masteriza [31]

Answer:

1 ounce package of cereal will cost 4÷16=$0.25. $1 = 100 cents. $0.25=0.25x100= 25 cents. Unit cost of package is 25 cents.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz HELPPP!!!
Advocard [28]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the missing coordinate.<br> (2,-2) (0, r ) slope is 2
tino4ka555 [31]

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

y=mx+b

then plug in what you know to find b

then plug in 0 for x and ta da

3 0
3 years ago
How many 1" cubes will pack into a regular box with dimensions 8" by 6" by 6.5"?
Ksenya-84 [330]
<span>452088, hope this helps:)</span>
8 0
4 years ago
Other questions:
  • What's 2x2x2x2 in standard form
    9·2 answers
  • What two 1-digit factors can u multiply to get 50
    8·1 answer
  • A library wants to buy a new computer that cost $989.99. So far, the library has collected $311.25 in donations.About how much m
    5·2 answers
  • while exercising julie found that her hear was beating 12 times every 5 sec.how many timewas it beating 60 sec
    10·2 answers
  • Ronna has volleyball practice every 4 days. Ronna also has violin lessons every 10 days. She has both activities today after sch
    15·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 72 in. The base is 3 times the height. Find the area of the rectangle
    9·1 answer
  • Which of the following are true statements about a 30-60-90 triangle? cheack all that apply
    13·2 answers
  • Which symbol correctly completes the statement?<br><br> -7 + 2 ___ 3 + (-9)<br><br><br> =
    7·1 answer
  • A new car has a sticker price $20,880, while the invoice price paid on it was
    8·1 answer
  • Find 136.7% of 301. Round to the nearest hundredth.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!