1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
3 years ago
10

What is one ninth plus two thirds simplified

Mathematics
2 answers:
GREYUIT [131]3 years ago
4 0
7/9. 1/9 plus 2/3. You have to get the lest common denominator, so change 3 to 9 by multiplying it by three. Remember, you have to do the same thing you do to the denominator to the numerator. So, 2/3 would be 6/9. 6/9 plus 1/9 is easy, basic facts. 1 and 6 is 7, and you put the nine under. You get 7/9


marissa [1.9K]3 years ago
4 0
1/9 + 2/3 = 1/9 + 6/9 = 7/9
You might be interested in
Flora made 7 withdrawals of $75 each from her bank account. What was the overall change in her account ?
qaws [65]
525 dollars 75x5= 525
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hii please help i’ll give brainliest
wlad13 [49]
The answer is C I believe:)
5 0
3 years ago
What is the value of Y
Allisa [31]

Answer:

The value of y is one

Step-by-step explanation:

Hope it helps

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tamara bought 4 pack of move tickets $42.50 .How much does the single ticket cost. (3)which digit is in the hundreds
8_murik_8 [283]
$42.50 divided by 4 is 10.625
Than rounding that up to the nearest hundreds which is the number 2, the total is $10.63.
4 0
3 years ago
A flower garden has 12 sunflowers for every 45 irises. What is the unit rate for the number of irises per sunflower? Explain how
m_a_m_a [10]

It is given in the question that,

A flower garden has 12 sunflowers for every 45 irises.

And we have to find the unit rate  for the number of irises per sunflower.

And for that we have to divide number of Irises by number of Sunflower. That is

= \frac{45 Irises }{12 Sunflower} = 3.75 Irises \ per \ sunflower .

And that's the required unit rate .

7 0
4 years ago
Other questions:
  • Let f(x) = x2 - 3x - 7. Find f(-3)
    6·1 answer
  • Four balls of wool will make 8 knitted Caps.How many balls of wool will Malcolm need if he wants to make 6 cups?
    12·1 answer
  • while dean was visiting his sister in belleville, he bought a rug that was marked down 60% from an original price of 25. If the
    10·1 answer
  • Please help:)<br> I dont understand these<br> Will name brainliest
    12·1 answer
  • True or False? (2,-2) is the solution to the system of equations.
    14·1 answer
  • ​Yesterday, Grace drove 44 1/2 miles. She used 1 1/4 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per​ gallon?
    15·2 answers
  • in the next step an arc is drawn from point f which intersects the arc through f in point g. What statement is true for this ste
    5·1 answer
  • What is the scale factor from ABC to DEF? <br>A. 5 B. 1 C. 0 D. 10​
    7·1 answer
  • Plz helpppp will mark brainliesttttt
    6·2 answers
  • Consider the functions f(x) = 10^x and g(x)= f(x+4)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!