1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudik [331]
3 years ago
11

You work 35 hours/week for 52 weeks and are given the option to be paid hourly or to go on salary. In which situation will you e

arn the most?
A. $18.50/hour
B. $32,000 a year
C. $17.50/hour & a $1,500 bonus at end of year
D. $30,000 a year w/ 5% bonus
Mathematics
2 answers:
rjkz [21]3 years ago
4 0

Answer:

Hourly

Step-by-step explanation:

if you work for that long and for that many hours you would get alot of money in about a month or two.

Sauron [17]3 years ago
4 0
18.5 dollars an hour
You might be interested in
Which equation shows how many squares there are in all
Scrat [10]

Answer:

where are the equations??

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Uhhh-
Step2247 [10]

Step-by-step explanation:

y = mx + c, where m is the slope of the line and c is the y-intercept.

We have y = 3x - 4 as line L.

Slope of line L = 3

=> Slope of line L2 = -1/3

We have y = -1/3 x + c as our line L2 equation.

When x = 9, y = 5.

=> (5) = -1/3 * (9) + c

=> 5 = c - 3, c = 8

Hence the answer is y = -1/3 x + 8.

8 0
3 years ago
What is the result when the number 87 is increased by 3.9%?
RoseWind [281]

Answer:

90.393

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rae wants to poll the students in her school to find out their favorite subject.
Kipish [7]

Answer: It is B

Rae will ask 75 randomb students in her school

Step-by-step explanation:

honestly I just guessed, and got it right

8 0
2 years ago
The jars of peanut butter that I buy cost $7.20 each and normally contain 500 grams. At present, however, each jar contains an e
Alex_Xolod [135]

Answer:

$0.54

Step-by-step explanation:

Given:

The jars of peanut butter that I buy cost $7.20 each and normally contain 500 grams.

At present, however, each jar contains an extra 20% free.

And additionally, the supermarket has a "buy 3 jars get another one free''.

Question asked:

By how much is the cost per 100 grams of peanut butter less than it normally is if I take full advantage of the supermarket's offer today?

Solution:

Cost of a jars of peanut = $7.20

Normally, weight of peanut butter in one packet = 500 gram

At supermarket offer, each jar contains an extra 20% free, means a packet  of peanut butter contains = 500 + 20% of 500                                                                                                            =500+500\times \frac{20}{100} =500+100=600\ gram

And extra benefit = buy 3 jars get another one free, means we will get 4 jars by just giving price of only 3 jars.

That means, total weight of peanut butter you are getting by giving 3 packet's price =  Each jar weigh \times number of jars

                       = 600 \times 4 = 2400 gram

<u>Cost of each packet will be same as previously as during the offer;</u> $7.20

Cost of 3 packet's peanut (2400 gram) =  7.20\times3=\$21.6

Now, we will calculate cost per 100 grams of peanut butter :

<u>During offer:</u>

Cost of 2400 grams of peanut butter = $21.6

Cost of 1 gram of peanut butter = \frac{21.6}{2400}

Cost of 100 gram of peanut butter = \frac{21.6}{2400}\times100=\frac{2160}{2400} =\$0.9

<u>Normal day:</u>

Cost of 500 grams of peanut butter = $7.20

Cost of 1 gram of peanut butter = \frac{7.20}{500}

Cost of 100 gram of peanut butter = \frac{7.20}{500}\times100=\frac{720}{500} =\$1.44

We found that cost of 100 gram of peanut butter in normal day is $1.44 while cost of 100 gram of peanut butter during offer is $0.9 means cost per 100 gram during offer is ($1.44 - $0.9 = )$0.54 less than cost during normal day.

<u>Conclusion:</u>

Therefore, cost per 100 grams of peanut butter is $0.54 less than it is normally if you take full advantage of the supermarket's offer today.

             

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to 2480 divided by 31
    12·2 answers
  • Please help me<br> -tan^2 x+sec^2 x=1
    10·1 answer
  • Drag each expression to show whether it is equivalent to 3 time times 9 or to 2x3x9​
    5·1 answer
  • Write the degree of the expression:<br>3x² + x²y2 + 2y? + 10​
    7·1 answer
  • Who listens to this if you do just answer or do this &lt;3
    14·2 answers
  • PLEASE HELP RN!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 5+(-3)(6x-5)5+(−3)(6x−5)5, plus, left parenthesis, minus, 3, right parenthesis, left parenth
    6·1 answer
  • A cylindrical can of paint has a volume of 200pi cubic inches.
    7·1 answer
  • A number cube numbered 1-6 is rolled 30 times and lands on an even number 18 times. How
    13·1 answer
  • U guys are amazing !!!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!