1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
3 years ago
15

-2x +4=8x-6 equations/inequalities

Mathematics
2 answers:
aalyn [17]3 years ago
8 0

Answer:

x = 1

Step-by-step explanation:

Given

- 2x + 4 = 8x - 6 ( subtract 8x from both sides )

- 10x + 4 = - 6 ( subtract 4 from both sides )

- 10x = - 10 ( divide both sides by - 10 )

x = 1

Leona [35]3 years ago
7 0
6x/-2 X=-3 okurtrrrrrrrrrrrrrrrr
You might be interested in
Each person in ellens family drinks 8 1/3 ounces of water. If 5 people are in ellen's family. how many ounces of water do they d
Svetach [21]

Answer:

41 2/3 oz of water

Step-by-step explanation:

All you have to do is multiply 8 1/3 by 5.

First, lets convert 8 1/3 into an improper fraction (a fraction where the numerator is greater than the denominator):

8 1/3 = 25/3

now, we can multiply 25/3 by 5 and get 125/3, which simplifies to 41 2/3

5 0
3 years ago
PLEASE I REALLY NEED HELP!
vagabundo [1.1K]

Answer:

\frac{3}{28}

Step-by-step explanation:

Probability (P) is calculated as

P = \frac{requiredoutcome}{count}

The first required outcome is a red sweet from a total of 3 + 5 = 8

P( red) = \frac{3}{8}

There are now 2 red left and a count of 7, since 1 has been eaten, thus

P( second red ) = \frac{2}{7}

P( red and red ) = \frac{3}{8}  × \frac{2}{7} = \frac{6}{56} = \frac{3}{28}

6 0
3 years ago
If a pound of apples cost $2.90 how much would 2.4 lbs cost
polet [3.4K]

$6.96   $2.9 x 2.4=$6.96

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 3-pack of beaded necklaces costs $4.47. What is the unit price?
inysia [295]

Answer:

1.49 per necklace

Step-by-step explanation:

there are 3 necklaces sold for 4.47. if we divide the three necklaces by the overall price we get the price per necklace. 4.47 divided by 3 = 1.49

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the equation of a line passing through (0, 6) and parallel to the line y = 3/2x-7
Shkiper50 [21]
Parallel = same slope
Use formula: y = mx + b
Plug in the values (solve for b)
y = 3/2x + b
6 = 3/2(0) + b, b = 6

Solution: y = 3/2x + 6
3 0
2 years ago
Other questions:
  • I will give brainly!!!!<br><br>±sqrt-38=± <br><br>simplify plz
    14·1 answer
  • A coin is tossed three times what is the probability of getting 2 heads
    15·1 answer
  • HELP PLEASE ASAP! BRAINLIESTTTTTT
    7·1 answer
  • I just need to know what's Nine sixty-eight thousand one hundred twenty-three
    7·2 answers
  • What is 10% of 180?
    11·2 answers
  • Find the areas of the trapezoid<br> Due soon! I WILL GIVE BRAINLIEST!! WORTH 46 points (92 total)
    6·2 answers
  • 13. Let f(x) = 5x + 10 and g(x) = 2*<br> a) Find f(2)<br> b) Find g(2)<br> c) Find f(2) + g(2)
    12·1 answer
  • What is the inverse of the function below?<br> f(x) = 3^x
    15·1 answer
  • How do you find the quotient of 2 fractions? <br> E.g, 3/5 and 9/10.
    6·2 answers
  • Suppose that the times it takes adult women to run a mile are normally distributed with an unknown mean and standard deviation.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!