1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
matrenka [14]
2 years ago
8

Find the equation of the line that has slope, m = 0, and passes through the point (4, −3).

Mathematics
1 answer:
inna [77]2 years ago
6 0

Answer:

c) y= -3

Step-by-step explanation:


You might be interested in
5x+3(3x−43)=............
Anvisha [2.4K]
14x - 129 (I think I’m so sorry if it’s wrong)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangle tabletop has an area of 28 1/8 square feet and a length of 6 1/4 feet. What is the width of the tabletop?
tatuchka [14]
I believe it’s 4 1/2 . Sorry if I’m wrong
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Linda. owed 8 lawns this week and earned $56. how much would Linda have earned if she had mowed 10 lawns?
Drupady [299]
56 / 8 = 7
7 * 10 = 70

She would have earned $70

6 0
3 years ago
Li brought five lip bombs each of the lip bombs Costs the same amount she spent a total of $7.25 A write an equation that repres
Advocard [28]

Answer:

A) 5c = 7.25

 (c being the singular lip balm price multiplied by 5)


B) You can draw a picture of 5 Lip balms, label each with (c) and then next to those drawings, put = 7.25. You could also draw 7 dollar bills and a quarter if you wanted!



C) 5c = 7.25

Divide each side by 5

c = 1.45


Each lip balm costs $1.45! Hope this helps! Please award brainliest if helped.




4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Urrent
Naily [24]

Answer:

The cost of 1000 bushels is $9790

Step-by-step explanation:

Given

Cost = \$9.79 per bushel

Required

Determine the cost of 1000 bushels

If 1 bushel costs $9.79,

Then 1000 costs:

Total = \$9.79 * 1000

Total = \$9790

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A science teacher needs to choose 4 students from a class of 20 to go to the library to do some research. How many different gro
    12·1 answer
  • A student expressed the sum of 2 whole numbers as 5 times (8+3).What are the 2 whole numbers?
    8·1 answer
  • What is the solution to the following system of equations?<br> y = x2 + 10x + 11<br> y = x2 + x − 7
    8·1 answer
  • Help...........................plzplzplzplz
    15·1 answer
  • . Isabella buys a 1.75 litre carton of apple juice. What is the largest number of 200 millilitre glasses that she can have from
    6·1 answer
  • 1 1/18 + 3 1/18 + 1 2/9 + 1 2/9
    9·2 answers
  • Florance made an apple pie, she used 7/8 of a tablespoon of cinnamon and 3/4 of a tablespoon of nutmeg
    11·1 answer
  • The answer is option b
    10·1 answer
  • I need help on this question and i will mark brainlist
    9·2 answers
  • Below are the supply and demand equations for blenders in a certain market. In these equations, p represents price, D represents
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!