1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaK [193]
2 years ago
14

Question 8

Mathematics
2 answers:
Olegator [25]2 years ago
5 0
To do this put into the calculator 30 divided by 35, which will get you about 0.8571 and for percentage you multiply it by hundred so that will get you about 85.71% and then round it to the nearest percentage, and since 7 is greater then 5 you would round up so your rounded percentage would be 86%
mina [271]2 years ago
3 0
The percent is 85.71% so the rounded answer would be be 86%
You might be interested in
Anyone inbox me dear friends .​
Vladimir [108]

Sure, but what do you mean by that?

Its it like a question ot like what

4 0
3 years ago
I just need the last one please
melisa1 [442]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe for lemonade calls for 1 cup of sugar and 7 cups of water.how much sugar is used per cup of water
ASHA 777 [7]
To solve this, you would divide 5 from 1, to get 1/5 cups of sugar
7 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!! <br> What is the equation of the line in slope-intercept form?
OlgaM077 [116]
Is there suppose to be a picture for your question?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify this expression, and leave your answer in scientific notation: 4 x 10^6/2 x 10^8
Anna007 [38]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 11c) Find the values for a and b.
    12·1 answer
  • it is about 384,750 kilometers (km) from earth to the moon. it took the apollo astronauts about 2 days and 19.5 hours to fly to
    13·1 answer
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • Solve the equation: 13W - 2(4W + 1) = W - 58 *
    8·2 answers
  • Make x the subject of formular y=5√x+3-4
    13·1 answer
  • Can you please try to show your work please I been stuck on this
    6·2 answers
  • In parallelogram HJKL if HM=12 find HK.<br> K<br> M<br> M<br> H<br> L
    6·1 answer
  • Lifetime Fitness charges $90 a month for membership plus $50 per session with a trainer. Which equation can be used to determine
    5·2 answers
  • What is the area of the regular trapezoid below?<br> - 6 cm<br> T<br> 8 cm<br> 10 cm
    5·1 answer
  • The U.S. government requires that all businesses reduce their energy consumption by
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!