1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ghella [55]
3 years ago
8

1. WILL MARK BRAINLIEST!!! HELP!​

Mathematics
1 answer:
MatroZZZ [7]3 years ago
6 0

Answer:

\frac{7}{x+7}

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Pull a 7 from the top</u>

<u />\frac{7x + 42}{x^2 + 13x + 42}

\frac{7(x + 6)}{x^2 + 13x + 42}

<u>Step 2:  Factor the bottom</u>

<u />\frac{7(x + 6)}{(x + 7)(x + 6)}

<u>Step 3:  Cancel the top (x+6) and the bottom (x+6)</u>

<u />\frac{7}{x+7}

Answer:  \frac{7}{x+7}

You might be interested in
8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
MakcuM [25]
$0.25

Used calculator!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If there are 18 boxes with 12 caculators in each box how many caculators are there in total
Dahasolnce [82]
The number of calculators
= Number of boxes * calculators in each box
=18* 12
= 216 calculators
7 0
3 years ago
What is the inverse of the function f(x) = x +3?
skelet666 [1.2K]
F(x) = x + 3
y = x + 3
x = y - 3

Inverse is h(x) = x - 3
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please thank you
Natali5045456 [20]

Try the last one; it doesn't mention anything foreign.

3 0
3 years ago
What is 8 divided by 645 in 5th grade
Tatiana [17]
That equals <u>.0124031008</u>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which number is NOT in the solution set of the inequality x &lt; −10?
    6·1 answer
  • 1,615 ÷ 42 <br><br> Yea a divson prob its easy right I'm just timed two this is 1 minite so plz help
    13·2 answers
  • Solve each equation.<br> 10. 5n - 16 - 8n = -10<br> What the answer to this please
    15·2 answers
  • What’s the anwser to this problem
    11·2 answers
  • Which of the expressions below will have a remainder? Select all that apply.
    15·2 answers
  • An urn contains marbles of four colors: red, yellow, blue, and green. All but 45 of the marbles are red; all but 45 are yellow;
    8·1 answer
  • A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $26 plus an additional $0.13 for each minute of calls. Plan B costs $17 p
    5·1 answer
  • Identify the slope and y-intercept of the graph of the equation.
    12·2 answers
  • The graph of a function is a transformation of the graph of its parent function in which the graph is
    6·1 answer
  • You score 84 points in 5 games. How many points do you score per game?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!