1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
strojnjashka [21]
3 years ago
13

I really need some help. I'll mark best answer!

Mathematics
2 answers:
tresset_1 [31]3 years ago
7 0
Multiply top equation by -2, then add equations so b drops out....solve for a...plug in a to get b
ozzi3 years ago
5 0
Multiply the first equation by -2. This gives you a positive and a negative 8b, which can cancel out, leaving you with -16a = -40 and 5a = 62, which can be added together to make -11a = 22. Divide 22 by -11 to get a alone. A then equals -2. Plug -2 in for a in either equation. Solve for b, giving you -9. Plug these in again just to check if you'd like.

So, as a quick recap, just a is -2 and b is -9. Hope I helped!
You might be interested in
Find the unit rate. $33.63 for 9 1/2 gallons of gas
Pachacha [2.7K]
$3.54 per gallon there ya go
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Carla is buying a home for $178,000 she is making a 25% down payment and financing the rest of the 25 year loan at 5.75% interes
Feliz [49]

Answer: $296,455

I just took the quiz

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
you have one case of soap bars and there are 150 bars in a case you use 300 bars of soap per day how many cases do you need to o
Charra [1.4K]
The Answer to your question is 14 cases for 7 days
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
When constructing an inscribed square, what step comes after both diameters of the circle have been created?
Fittoniya [83]

Answer:

the answer is B

Step-by-step explanation:

i just took the test, hope this can help?

3 0
3 years ago
TIME REMAINING
Norma-Jean [14]

Step-by-step explanation:

I am not sure I understand the answer options.

but normally the answer should be "commission".

as this is the defined way of payment, when you get paid based on the items sold.

but in any case, what math question is this ?

4 0
2 years ago
Other questions:
  • One of the main contaminants of a nuclear accident, such as that at Chernobyl, is strontium-90, which decays exponentially at a
    13·2 answers
  • If a 40-foot tree casts a 16-foot shadow, find the length of the shadow cast by a 24-foot tree
    14·1 answer
  • Use mental math to solve the equation<br><br> -8 + m = –15. <br><br> M= ?
    15·2 answers
  • The school band is ordering health bars to sell for a fundraiser. The company that sells the bars charges $0.40 per bar plus $20
    11·2 answers
  • The expression (x-6)2is equivalent to
    15·1 answer
  • Helllppppppp please
    11·1 answer
  • Please help ASAP!!!!
    5·2 answers
  • What's the value of 2<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%5Cpi" id="TexFormula1" title="2\pi" alt="2\pi" align="absmiddle" cl
    7·1 answer
  • Ann and Betty shared a sum of money in the ratio 2:3. If Ann received $120,what was the amount of money shared?
    13·1 answer
  • 17. A disposable camera costs $6.95. A party planner wants to buy 100 cameras for an
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!