1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
3 years ago
13

A pancake recipe calls for 1/3 cup of mix for 4 pancakes. If Beth needed to make 60 pancakes, how many cups of pancake mix will

she need?
A:5 cups
B:4 2/3 cups
C:3 1/3
D:1/5
Mathematics
2 answers:
zheka24 [161]3 years ago
7 0
The answer is A, Im pretty sure it is.
just olya [345]3 years ago
5 0
1/3 1/3 1/3 1/3 1/3 1/3 1/3 1/3 1/3  1/3

4     4    4    4    4    4     4    4    4    4



I think its A
You might be interested in
A store owner notes that 1 out of 4 customers do not make a purchase. How many customers need to come into the store in order fo
OverLord2011 [107]

Answer:

340 customers.

Step-by-step explanation:

1 out of 4 = 25% purchase rate

85 × 4 = 340

To check our work:

25% of 340 = 0.25 × 340 = 85

4 0
3 years ago
For every real number x,y, and z the statement (x-y)z=xz-yz is
VikaD [51]

Answer:

true.

Step-by-step explanation:

(x - y)z = xz - yz

Apply the distributive property of multiplication over addition to the left side:

(x - y)z =

= z(x - y)

= xz - yz

This is the same as the right side, so the statement is true.

5 0
3 years ago
Which of the points A(5, −3),B(−2, 4), C(0, 0),D(2, 1), E(−5, 2.5) belong to the graph of y= 1 2 x?
ohaa [14]

Answer:

the slope makes no sense

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The circle graph above shows the results of a survey of 660 students in a school. How many students participate in sports?
sleet_krkn [62]

Answer:

231

Step-by-step explanation:

35 % = 0.35

35 % of the students participate in sports

No. of students participating = 0.35 × 660 = 231

5 0
2 years ago
Plssss answer! Your team is renting a photo booth for the 8th grade dance, but you have to buy the photo paper and other supplie
Rama09 [41]

Answer:

$215.25

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Jill sold half of her comic books and then bought sixteen more. She now has 36. With how many did she begun?
    7·2 answers
  • It takes a boat 4 hours to travel downstream 84 miles and 5 hours to travel up stream 55 miles. What is the speed to the boat in
    14·1 answer
  • The product of the polynomials (3x 2) and (-x3 – 3) is . when this product is multiplied by (3 x), the coefficient of x4 in the
    11·1 answer
  • A trunk is dragged 3 m across an attic floor by a force of 2 N. The work done on the trunk is ____ joules. Assuming the floor to
    15·2 answers
  • What is the best buy 6 oz for $0.90, 10 oz for $1.10 or 16 oz for $1.44
    11·2 answers
  • How can you write the expression 7(b-2) in words?
    6·2 answers
  • I will mark as brainliest
    7·1 answer
  • Selena has been hired as a sales associate at Better Rooms furniture store. She has two salary options. She can choose to receiv
    8·1 answer
  • HELPPP FOR BRAINLEST PLEASD
    15·1 answer
  • The sum of two consecutive integers is 17. Which equations could be used to find the twoconsecutive integers? Select all that ar
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!