1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kryger [21]
3 years ago
10

I need to know the answer before 8 pm today so pls help

Mathematics
1 answer:
Varvara68 [4.7K]3 years ago
8 0
1 hour 26 minutes sorry I didn't make your deadline
You might be interested in
Hello, I need a little help on this 1 question! Any help is appreciated!
Marrrta [24]

Answer:

A. 24

Step-by-step explanation:

We know that the formula for find the area of right triangle is (1/2) × (b × h)

Using this formula, we can find the area of this right triangle given the side lengths

the base of this right triangle is 8

the height of this right triangle is 6

(1/2) × (8×6)

(1/2) × (48)

48/2

24

7 0
3 years ago
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
Strike441 [17]

Answer:

Each pen costed $5.

Step-by-step explanation:

Simple, the coefficient (5) is the cost for one of the pens & the x is the amount of pens bought.

Hope this helped & please give me the brainliest if it did!

4 0
2 years ago
Write 2.04 × 10 ⁴ as an ordinary number
ivann1987 [24]

Answer:

20400

Step-by-step explanation:

its 2.03x10x10x10x10 so first ten: 20.4 and ten: 204 3rd ten: 2040 last ten :20400

8 0
2 years ago
At a bake sale, as student spent $11.00 buying 3 brownies and 5 cookies. His friend spent $3.95 buying 1 brownie and 2 cookies.
riadik2000 [5.3K]

Answer:

$$2.25

Step-by-step explanation:

Let b = the cost of one brownie, c = cost of one cookie

3b + 5c = 11

b+2c = 3.95

Times 3 on both sides on the second equation above to get the following:

3b + 6c = 11.85

3b+6c - (3b+5c) = 11.85-11

3b+6c-3b-5c = 0.85

c = 0.85

To find the value of b, use substitution:

b+2c = 3.95

b = 3.95-2c

= 3.95 - 2\times0.85

= 2.25

\therefore the cost of a brownie is $$2.25

Hope this helps :)

4 0
3 years ago
What is the median of the set of data 928, 834, 842, 841, 932, 917, 892, 856, 908, 867, 873, 868, 872, 921, and 924?
Aleksandr-060686 [28]
Median: 873
Mean: 885
3 0
3 years ago
Other questions:
  • WOULD U RATHER??<br><br><br> Please show your work<br><br> Which one would u choose?
    11·1 answer
  • Plz do it on paper and plz send the work to me plz thank you
    11·1 answer
  • An equation ___has one solution.<br> alwa<br> sometimes<br> never
    7·1 answer
  • A large airplane has 3 sections of seating, with 75 seats in each section. Which pair of expressions shows two ways to determine
    7·1 answer
  • Mr McDonald is on a diet. He currently weighs 250 pounds. He loses 3 pounds per month
    14·1 answer
  • Hector needs to buy a window shade in his house. He measured the width of the window as 37 inches. The actual measurement is 40
    12·1 answer
  • HELP PLS
    12·1 answer
  • Evaluate 7y+13-4z when y=5 and z=9
    10·2 answers
  • Which graph represents the solution to the system of equations?
    9·1 answer
  • There you goo people
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!