Total amount in payments = 48 + 47.80 + 47.60 + 47.40 + 47.20 + 47.01 = 285.01
Option D is the right answer.
2x + 5y = -3 ⇒ 2x + 5y = -3
1x + 8y = 4 ⇒ <u>2x + 16y = 8
</u> -<u>11y</u> = <u>-11 </u>
-11 -11
y = 1
2x + 5(1) = -3
2x + 5 = -3
<u> -5 -5</u>
<u>2x</u> = <u>-8</u>
2 2
x = -4
(x, y) = (-4, 1)
2x + 1y = 7 ⇒ 2x + 1y = 7
1x - 2y = -14 ⇒ <u>2x - 4y = -28</u>
<u>5y</u> = <u>35</u>
5 5
y = 7
2x + 7 = 7
<u> -7 -7</u>
<u>2x</u> = <u>0</u>
2 2
x = 0
(x, y) = (0, 7)
6 bags of dog food × $9 = 54
$89 total - $54 spent on dog food = $35 spent on cat food
$35 / $8 = 4.375, but you can't have decimals for cat food bags so round down.
= 4 bags of cat food
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
0.9 as a percentage would be 0.9% it doesn't really change