A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?
2 answers:
So,
32 fl. oz. costs $2.56. To find the unit rate, we need to divide 2.56 by 32.
This is a special case, because we notice that 256 and 32 are perfect powers of 2.
The cranberry juice costs 8 cents per fluid ounce.
Unit rate is (cost) per 1 unit the unit is fluid oz 'per' is fraction cost/1unit so we do 2.56/32 divide completely 2.56/32=0.08/1 the unit rate is $0.08 per oz
You might be interested in
Answer:
$165,000
Step-by-step explanation:
$50,000 + $100,000 + $15,000 = $165,000
Hope this helps C:
Which ever expression is 3x + 21 + 10 ..... 21 + 10 = 31 .... So it'll be 3x + 31 .
Answer: A <em>plane </em>
This needs to be 20 characters long so this is ok
Answer:domain 4 range 6
Step-by-step explanation: