1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mezya [45]
3 years ago
15

A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
Triss [41]3 years ago
8 0
So,

32 fl. oz. costs $2.56.  To find the unit rate, we need to divide 2.56 by 32.

This is a special case, because we notice that 256 and 32 are perfect powers of 2.

\frac{256}{32} = \frac{2^8}{2^5} =2^3=8

The cranberry juice costs 8 cents per fluid ounce.
Tamiku [17]3 years ago
6 0
Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
You might be interested in
Suppose A and B represent two different schools populations where A>B abd A and B must be greater than 0. Which of the follow
igor_vitrenko [27]
Hmm, one way we can do this is by assigning numbers to each

A=4 and B=3
A>B because 4>3

so

A. 2(A+B)=2(4+3)=2(7)=14
B. A+B^2=4+3^2=4+9=13
C. A^2+B^2=4^2+3^2=16+9=25
D. A^2-B^2=4^2-3^2=16-9=7

the largest is 25 so C
8 0
3 years ago
Write the phrase as an expression.<br><br> The product of number h and 3
alexandr1967 [171]
Answer: 3h

Explanation: Product = Multiplication
Number 1 = ?
Number 2 = 3
8 0
2 years ago
Anyone free to help??
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

(1,-2)

Step-by-step explanation:

w = ( x , y ) = ( 1 , -2 )

3rd choice

7 0
3 years ago
An electronic devise beeps every 4 seconds. Another devise beeps every 6 seconds if they both start beeping at the same time how
Nat2105 [25]
Answer:

3

Explanation:

The smallest whole number that 4 and 6 share when multiplied is 12
4 0
3 years ago
Someone please help! I'm confused with c and d.
Karo-lina-s [1.5K]

It would be 3 times the sum of x and seven plus 10. This is because first you would would add 7+x (7x) and multiply it by 3. And then add on 10.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Shay created the table below to graph the equation r = 1 - sin (theta) rounded to the nearest hundredths place. Analyze the tabl
    10·1 answer
  • Greg is 3 years older than Kevin. In seven years, the sum of their ages will be 41. How old is each now ?
    13·1 answer
  • Find the value of x.
    5·2 answers
  • Use SOH CAH TOA to find the missing side
    14·2 answers
  • In a certain chemical, the ratio of zinc to copper is 4 to 19. A jar of the chemical contains 760 grams of copper. How many gram
    7·1 answer
  • Consider w1 = 4 + 2i and w2 = –1 – 3i. Which graph represents the sum w1 + w2?
    7·2 answers
  • Please help!! I will brainlest your right answer please!!! I am stuck very badly!! Please
    11·2 answers
  • Think of all your favorite movies or games. Is their digital animation present? How do you think that it affected the movie or g
    7·2 answers
  • Solve pls brainliest
    11·1 answer
  • What conclusions can be drawn about finding the quotient in scientific notation? Check all that apply.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!