1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ratelena [41]
3 years ago
8

Wanda and Kyle want to compare the worth of their baseball cards. Wanda has 80 baseball cards and Kyle has 110 baseball cards. S

hould they use the mean, median or mode to compare the worth of their baseball cards? Explain your choice.
Mathematics
1 answer:
chubhunter [2.5K]3 years ago
5 0

Answer:

Mean

Step-by-step explanation:

If Wanda has 80 baseball cards and Kyle has 110 baseball cards. Given that they know the total value of all their individual base ball cards, the worth of each baseball card will be derived by dividing the Total Worth of the cards by the number of cards. This is an example of Mean. Therefore they should use Mean to compare the worth of the cards.

Illustrative Example

If the Total Value of their cards are $500,

For Wanda, Value Per Card= $500/80 Cards =$6.25 per card

Similarly,

For Kyle, Value Per Card= $500/110 Cards =$4.55 per card

So we can see from this illustration whose card is with an higher price using the mean.

You might be interested in
Wo similar triangles are shown on the coordinate grid:
anygoal [31]

Answer:

The correct answer is option D. Dilation by a scale factor of 2 followed by reflection about the x-axis

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hujknjk jk jjkjj help
notsponge [240]

Answer:

x≤ -7 or x≥ -4  

Step-by-step explanation:

There is a closed circle at -7 and the line goes to the left

x≤ -7  

There is a closed circle at -4 and the line goes to the right

x≥ -4  

Since they both can't be true at the same time it is an or

x≤ -7 or x≥ -4  

5 0
3 years ago
A student spent 15 minutes getting a 2-foot by 3-foot bulletin board. To the nearest tenth of a minute, how long did it take the
Cerrena [4.2K]

Answer:

The student took 2.5 minutes to paint 1 square foot.

Step-by-step explanation:

In order to know how long the student took to paint each square foot we first need to know the total area of the bulletin board. Since it is a rectangle we can compute it's area by multiplying the width and the height. That is:

area = 2*3 = 6 square foot

Since the student took 15 minutes to paint the whole board the pace at which he was working can be calculated by dividing the total area of the board by the time he took to paint all of it. So we have:

pace = 6/15 = 0.4 foot/min

To find how long it took him to paint 1 square foot we can divide it by the pace he was painting. We have:

time = 1/0.4 = 2.5 minutes

The student took 2.5 minutes to paint 1 square foot.

3 0
3 years ago
48 gallons in 14 mins simplified
zvonat [6]
48/14 so you just simplify that for gallons/minutes. something that goes into both of those numbers is 2 so you would have 24/7 when you divide by 2. that’s your answer.
24/7
5 0
3 years ago
What is the approximate area of the circle shown?
Amanda [17]

Answer:

907.46

Step-by-step explanation:

We know the area of a circle is:

\pi r^{2} \\\pi (34/2)^{2}\\17^{2} \pi \\907.46

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Ahmad is fertilizing his garden. The garden is in the shape of a rectangle. Its length is 12 feet and its width is 10 feet. Supp
    11·1 answer
  • Can you help me with this problem 5 divided by 0.8 work this out
    11·2 answers
  • If x = -6 and y = - 7 evaluate the expression.<br>- 8-6x<br>y+7​
    11·2 answers
  • Sorry it’s small I could not get it in just zoom in
    13·1 answer
  • Given a ∆ with exterior angles (55x)°, (40x)°, (85x)°
    12·1 answer
  • Every 24 hours, Earth makes a full rotation around its axis. Earth's speed of rotation at the equator is 1,670 km per hour. What
    6·1 answer
  • 6 - 8x = 5x - 10x + 12<br> Please help I suck at math thank you
    10·2 answers
  • 3+(2+8)2ndpower ÷4×(1/2) 4th power​
    7·1 answer
  • Omar buys a pack of 8 towels for 24.00 find the unit price in dollar per towel
    12·2 answers
  • Need help will give brainiest
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!