1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergij07 [2.7K]
3 years ago
15

a company selling light bulbs claims in its advertisements that its light bulbs’ average life is 1000 hours. In fact, tte lifesp

an of these light bulbs is normally distributed with a mean of 1000 hours and a standard deviation of 100 hours. Use this information to answer Parts A and B below. ANSWER NOW FOR THE BRAINLIEST!!!!!!
Mathematics
1 answer:
Phantasy [73]3 years ago
5 0

Answer:

you didn't provide the parts A and B

You might be interested in
Could someone please help with this
Marizza181 [45]
It is 13 over 31 your welcome
6 0
3 years ago
Need help plz Compare using <, >, or =.
jek_recluse [69]
Meanings of inequalities :

< less than
> more than
= equal

convert both fractions to their common denominators , which is 40.

7/2/5 = 7/16/40
7/3/8 = 7/15/40

as you can see, 7/2/5 is bigger. thus the answer is > .
3 0
2 years ago
(07.07)
dangina [55]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

1.58 times the number of n bags equal to z money nedded to buy n bags of popcorn

7 0
3 years ago
3 Equivalent Fractions<br> Complete the equivalent fraction.<br> 2_<br> 1
lara [203]

Answer: if you mean 2/1 the answer would be 4/2, 6/3 and 8/4 if you mean 1/2 the answer would be 2/4,3/6 and 4/8 good luck!

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The Elmina Wilson Company produces spaghetti sauce that is used in restaurants. The fixed costs total $1,329,050. The selling pr
Alekssandra [29.7K]

Answer:

174879 units

Step-by-step explanation:

Given that The Elmina Wilson Company produces spaghetti sauce.

Fixed costs =1,329,050 $

Selling price per  64 oz=12.40

Variable cost per can   = 4.80

Contribution = S-V=Selling price - var cost = 7.60 $

Break even poin in no of units = Fixed cost/Contribution per unit

=\frac{1,39,050}{7.60} \\=174878.94\\=174879

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The surface area of a rectangular prism is 250 cm 2. If its height is 10 centimeters, and its width is 5 centimeters, what is it
    11·2 answers
  • Why is there no commutative property for subtraction or division? Show examples.
    11·1 answer
  • The value of y varies directly with x. If x = 6, then y = 72. What is the value of x when y = 108 ?
    7·1 answer
  • Which of the coordinates listed below could represent a point found on the line 3x?
    6·1 answer
  • The IUCN Red List of Threatened Species notes that 36% of the 47,677 species assessed are threatened with extinction. How many s
    7·1 answer
  • A jet travels 580 miles in 5 hours. At this rate how far could the jet fly in 8 hours? What is the rate of speed of the jet
    14·1 answer
  • The temperature dropped 2 degrees every hour for 6 hours what was the total number of degrees the temperature changes in he 6 ho
    7·1 answer
  • Clarence has $90 in a savings account that earns 10% annually. The interest is not
    12·1 answer
  • 3. A cell phone plan costs $0.20 cents per minute. Lisa
    7·2 answers
  • I need help with problems solving 2 and problem solving 3 please
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!