1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren [92.7K]
3 years ago
9

Look at your personal fact sheet. In which areas do you have the most room for improvement? What methods can you use to improve

these areas?
Business
1 answer:
Solnce55 [7]3 years ago
8 0
Where is the personal sheet
You might be interested in
What kind of education do you need to be a construction engineer technology?
Sliva [168]
You would have to earn an <span>Associate of Applied Science (AAS) degree or an advanced technical certificate. </span>
4 0
3 years ago
When Job 117 was completed, direct materials totaled $4,400; direct labor, $5,600; and factory overhead, $2,400. A total of 1,00
DaniilM [7]

Answer:

d.$12.40

Explanation:

The computation of the  per unit cost is shown below:

= Total cost ÷ Number of units produced

where,

Total cost = Direct material cost + Direct labor cost + Factory overhead cost

= $4,400 + $5,600 + $2,400

= $12,400

And, the units produced = 1,000 units

So per unit cost equal to

= $12,400 ÷ 1,000 units

= $12.40

3 0
4 years ago
Manuela is known throughout her company for fostering collaboration and communication. She is extremely hands-on with her team.
galina1969 [7]

She is an example of an <u>"interactive" </u>leader.


Interactive leadership focuses on making the association's welfare the main need by developing every single representative to help its bearing and endeavors. Strong pioneers persistently stress the way that if the association wins, everybody wins. Each worker movement that helps and advances this conviction must be sustained and supported.

3 0
3 years ago
Chu kỳ đời sống của cocacola việt nam
Ahat [919]
Djjdkdjdjdjjfjfjrjfjrjf
4 0
3 years ago
DelRay Foods must purchase a new gumdrop machine. Two machines are available. Machine 7745 has a first cost of $8,000, an estima
Monica [59]

Answer:

I would recommend Machine 7745

Explanation:

Machine 7745

initial outlay = $8,000

operational costs per year = $300

depreciation cost per year = $700

salvage value (at year 10) = $1,000

total costs per year (1 - 9) = $1,000

total costs year 10 = $0

using an excel spreadsheet, the IRR = 2%. Since you are analyzing costs only, not incremental revenue, then you must select the project with the lowest IRR.

 

Machine A37Y

initial outlay = $8,000

operational costs per year = $260

depreciation cost per year = $800

total costs per year (1 - 10) = $1,060

using an excel spreadsheet, the IRR = 4%

 

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Thalassines Kataskeves, S.A., of Greece makes marine equipment. The company has been experiencing losses on its bilge pump produ
    13·1 answer
  • XYZ Corporation (an S corporation) is owned by Jane and Rebecca who are each 50% shareholders. At the beginning of the year, Jan
    13·1 answer
  • e−Bay Inc. provides the following information for the year​ 2015: Net income ​$250,000 Market price per share of common stock ​$
    6·1 answer
  • Austin is a self-employed accountant who has been certified in his state. He mostly prepares financial records for small busines
    9·2 answers
  • Which of the following might help to solve a free-rider problem? Select all that apply:
    15·1 answer
  • Brian would like to get a new cell phone plan. He would like to know what monthly payment he can afford. He should _____.create
    15·2 answers
  • Explain why a cinder cone volcano has steep sides
    5·1 answer
  • Find an online news article related to tort law and write a 3 to 5 sentence response tying the article to at least one key conce
    10·1 answer
  • Four Seasons Industries has established direct labor performance standards for its maintenance and repair shop. However, some of
    13·1 answer
  • In the short run the Sure-Screen T-Shirt Company is producing 500 units of output. Its average variable costs are $2.00 and its
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!