Answer:
100 1/4
Step-by-step explanation:
Answer:
$2.79 per pound of apples.
0.36 pounds per dollar.
The unit rate representing cost of per pound apples is typically used.
Step-by-step explanation:
We have been given that the weekly ad for a local grocery store advertises a 5 pound bag of organic apples for $13.95.
Since we know when rates are expressed as a quantity of 1, such as 100 meter per second or 5 miles per hour, they are called unit rates. We need to have 1 in our denominator to express two quantities as unit rate.
Let us find the unit rate in terms of cost of per pound bag of apples.


Therefore, our unit rate will be $2.79 per pound of apples.
Let us find unit rate of pounds of apples per dollar.



Therefore, our another unit rate will be 0.36 pounds per dollar.
Since, we purchase apples or other items according to their price per piece or their price per pound in our daily life, therefore, the unit rate representing cost of per pound apples is typically used.
Answer:
8x + 108 = 9
Step-by-step explanation:
Given
x + 9 = 
Multiply through by the lowest common multiple of 3 and 4, that is 12 to clear the fractions.
8x + 108 = 9 ← equivalent equation with no fractions
Answer:
27,77
1 saatte 3600 saniye var
100 km de 100.000 metre yapar o halde
100.000/3600 = 27,77 m/sn yapar
alıntıdır (◍•ᴗ•◍)