1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
2 years ago
12

The average cost of tuition and room and board at a small private liberal arts college is reported to be $8,500 per term, but a

financial administrator believes that the average cost is higher. A study conducted using 350 small liberal arts colleges showed that the average cost per term is $8,745. The population standard deviation is $1,200. Let α = 0.05. What is the critical z value for this test?
Mathematics
1 answer:
Tom [10]2 years ago
6 0

Answer:

H₀: µ ≤ $8,500; H₁: µ > $8,500

z= +1.645

Step-by-step explanation:

From the given problem  As average cost of tuition and room and board at a small private liberal is less than the financial administrator As hypothesis is true.

As standard deviation is $ 1,200

α = 0.05

H₀: µ ≤ $8,500

if the null hypothesis is true then value for critical z is +1.645.

You might be interested in
When two lines intersect to form two angles, what conjecture can you make about the pairs of angles that are next to each other?
gayaneshka [121]
The pair of angles are adjacent angles and supplementary and their measure =180
7 0
3 years ago
Which of the following points could be the initial point of vector v if it has a magnitude of 10 an the terminal point (-1,5)?
Eddi Din [679]
Let the initial point of the vector be (x,y). Then the magnitude of the vector v can be written as:

|v|= \sqrt{ (-1-x)^{2} + (5-y)^{2} }

The magnitude of vecor v is given to be 10. So we can write:

10= \sqrt{ (-1-x)^{2} + (5-y)^{2} } \\ \\ 100=(-1-x)^{2} + (5-y)^{2}

Now from the given options, we have to check which one satisfies the above equation. That point will be the initial point of the vector. 

The point in option d, satisfies the equation.

100=(-1+7)^{2} +(5+3)^{2}  \\  \\ 
100=36+64 \\  \\ 
100=100

Thus, the answer to this question is option D
7 0
2 years ago
This is rlly easy but Im to lazy to do it- I mark brainliest.
kkurt [141]

Answers:

A.   6 Large taxis = 42 seats 9 Small taxis = 36 seats = 78  seats in total

  B.  6 Large taxis =  $498 + 9 Small taxis = $450     498+450= $948

   

    C.  5 Large taxis and 10 Small taxis

Step-by-step explanation:

A.   6 Large taxis = 42 seats 9 Small taxis = 36 seats = 78  seats in total

If I did 8 small taxis the total number of seats would be 74, so I did one small taxi more to make it fair. There would be seats for everyone but 3 seats extra

  B.  6 Large taxis =  $498 + 9 Small taxis = $450     498+450=948

   

    C.  5 Large taxis and 10 Small taxis

While the more small taxis there are, the more cheaper it is for Max but the less seats there would be for 75 people, So I did 1 more small taxi and 1 less large taxi.

The total number of seats now is 75 seats which is perfect amount for 75 people

So the total cheaper cost would $915 while still maintaining a fair amount of seats which is 75

3 0
3 years ago
Please help me
dusya [7]
3(4x - 2) = 2(6x - 3)

12x - 6 = 12x - 6

Add 6 on both sides

12x = 12x

Divide by 12 on both sides

x = x

That means this has infinite solutions. Your answer is B.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which quadrilaterals are considered parallelogram
Elenna [48]

Answer: Rectangle, Rhombus, Square

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A medium-sized has 70 calories. this is 10 calories less than 1/4 of the calories in an Old Westie Chocolate Bar. We need to fin
    12·1 answer
  • 7x(x+1.8)=0<br> 7x(x+1.8)=0<br> 7x(x+1.8)=0 <br> Answer those 3
    12·1 answer
  • 7-2(2+3x)=27what is he answer
    12·2 answers
  • The water slides have 38 temporary employees and 57 permanent employees. What percentage of the employees at the water slides ar
    15·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • What is 12.8×3/4 pls answer this asap​
    6·2 answers
  • The 11th term of an progression is 25 and the sum of the first 4 terms is 49. The nth term of the progression is 49
    7·1 answer
  • I NEED HELP FOR THESE PROBLEMS.
    5·2 answers
  • What is the mean of the data ?
    8·1 answer
  • The graph below represents which system of inequalities
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!