1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulijaS [17]
2 years ago
10

Analyze the equation below and complete the instructions that follow.

Mathematics
2 answers:
Kruka [31]2 years ago
5 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Given

sinx = \frac{1}{7}, then

x = sin^{-1}(\frac{1}{7}) ≈ 8.2° ( nearest tenth )

gizmo_the_mogwai [7]2 years ago
4 0
The answer is 8.2. Which is D
You might be interested in
The weight y of a object on Jupiter is proportional to the weight x of the object on earth. An object that weighs 150 ponds on e
mario62 [17]

Answer:

5.02 pounds

Step-by-step explanation:

y = k*x

Where,

y = weight of a object on Jupiter

x = weight of the object on earth

k = constant of proportionality

An object that weighs 150 ponds on earth would weigh 378.2 ponds on Jupiter.

y = k*x

378.2 = k*150

378.2 = 150k

k = 378.2/150

= 2.5213

Approximately k = 2.52

determine how Much a rock that weigh 12.64 on Jupiter would weigh on earth

y = k*x

12.64 = 2.52*x

12.64 = 2.52x

x = 12.64 / 2.52

= 5.0159

Approximately x = 5.02 pounds

6 0
3 years ago
What is the estimate of 15 ÷ 485
leva [86]

i think it 30 but I could be wrong

4 0
2 years ago
I rlly need a worded story thingy that equals 2361.
Flura [38]
I’m not sure what the question is? But if you’re referring to Jack then here you go: if Jack had 3 apples and now he ate 2 he would end up with 1 apple left.
5 0
3 years ago
#1 $11.49 for 3 packages and fid the unit rate.round to the nearest hundredth if necessary
mote1985 [20]
If you would like to find the unit rate, you can calculate this using the following steps:

$11.49 ... 3 packages
$x = ? ... 1 package

11.49 * 1 = 3 * x
11.49 = 3 * x         /3
x = 11.49 / 3
x = $3.83

The correct result would be $3.83.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the middle term of the product of (x + 5)(x + 2)?<br> ??
kotykmax [81]

Answer:

7x

Step-by-step explanation:

Polynomial distribution:

(x + 5) (x + 2)

x^2 + 2x + 5x + 10

x^2 + 7x +10

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • He given line passes through the points (−4, −3) and (4, 1).
    10·2 answers
  • How are percents,fractions,and decimals related
    15·2 answers
  • State a function rule for the number of dots in each figure
    15·1 answer
  • Lizette's math test grades are 70, 72, and 68. If she scores 100 on her next test, what will happen to the RANGE of her scores?
    5·2 answers
  • Need help on this question
    8·1 answer
  • Which solid figure has 4 faces that are triangles and 1 face that is a rectangle?
    14·1 answer
  • On Sunday, a local hamburger shop sold a combined total of 448 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold wa
    14·1 answer
  • Please help ASAP i really need help
    13·2 answers
  • Can someone state the range of this function pleaseee?
    15·1 answer
  • What is the measure, in degrees, of angle b?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!