1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inn [45]
3 years ago
5

In fractions how do you subtract three two from five sixths

Mathematics
1 answer:
irga5000 [103]3 years ago
3 0

\frac{5}{6}  -  \frac{3}{2}  =  \frac{5}{6}  -  \frac{9}{6}  =  -  \frac{4}{6}  - =  -  \frac{2}{3}
You might be interested in
PLZ HELP IM TIMED!!!!!!!!!!!!!!
Anettt [7]

Step-by-step explanation:

Let x be the entry fee.

Let y be the cost of each ticket in dollars.

Since Keith paid the entry fee and 10 tickets,

we have x + 10y = $30.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A restraunt is making a large amount of salad dressing. the recipe use 72 ounces of vinegar and 126 ounces of oil.what is the ra
Lemur [1.5K]
Oil to vinegar = 126:72 reduces to 7:4
5 0
3 years ago
Pls help picture provided :}
Liono4ka [1.6K]

Answer:

not sure but positive 3?

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What two variables are used most often in 2-variable equations?
MAXImum [283]
I believe it is x and y
8 0
3 years ago
The price of a laptop computer decreased from 475 to 275. What is the percent of decrease in price
anyanavicka [17]
First find the difference in prices...

475 - 275 = 200 so the price went down 200 dollars. No we need to find what percentage of 475 is 200.

475 × x = 200
x = 200/475
x = .4211

Now convert to percentage by multiplying by 100 (move decimal 2 places to the right)

.4211 = 42.11%

It is a 42.11% price reduction.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Can someone help me?
    12·1 answer
  • I don't know how to do #86-#88. Any help?
    8·1 answer
  • at the cafe, Rebecca can choose to earn $10 per hour plus a $60 starting bonus or earn $12 per hour with no starting bonus. afte
    15·1 answer
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • Solve the compound inequality 3x + 12 < 6 or x – 10 > 5. Show each step please.
    10·1 answer
  • Write an inequality that represents 10 less than a 4 times a number more than 10,000
    13·2 answers
  • The number of chips of different colors in Fran's bag is shown below: 9 red chips 4 green chips 15 yellow chips Fran takes out a
    9·1 answer
  • What is the value of the expression 9 + ( fraction 1 over 2 )4 ⋅ 48? (1 point)
    10·1 answer
  • Which numbers form a Pythagorean triple?
    14·1 answer
  • Determine if the equations represent lines that are parallel, perpendicular, or neither.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!