1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka-Z-Leto [24]
3 years ago
14

Is 3.80012569923.... a irrational or rational ?

Mathematics
1 answer:
BlackZzzverrR [31]3 years ago
5 0

We can't tell from the information you've given.

With the dots at the end, you showed that there's more
to the decimal.  But you didn't say how much more.

-- If the decimal EVER ends, even after a billion places,
then it's rational.

-- If it repeats, then it's rational.  That .80012569923 may repeat,
or part of it, like the 9923, may repeat, or the whole thing may be
part of some larger bunch that repeats.  We don't know.

You might be interested in
In a survey of 200 employees of a company regarding their 401(k) investments, the following data were obtained.
marysya [2.9K]

Answeni ideAA{

}

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Plz help me
Feliz [49]

Answer: the answer is c or d, im not exaclty positive but i want to say the answer is d.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What dose 5d-10= using two word expressions
Naddik [55]
Maybe 5 multiplying or adding the value of d subtracting 10 equals 
8 0
3 years ago
a pound of bananas costs $0.59 and a pound of cherries costs $3.98. What are the combined cost of 2.4 pounds of bananas and 1.8
soldier1979 [14.2K]
$8.58 -I hope this helped-
4 0
2 years ago
6 cans of fruit juice cost $2.50. Ned needs to buy 72 cans for a camping trip for the Outdoor Club how much will he spend​
Mrac [35]

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Let 6 cans represent an "order" of fruit juice. 72 cans means 12 orders (72 divided by 6). Since each order costs $2.50, 12 orders costs $30 (12 multiplied by 2.5).

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Joey's pizza sells large cheese pizzas for $12.00. Each additional topping costs $0.50. Basketball Boosters bought 12 large pizz
    15·1 answer
  • PLZ HELP! MAAAATH! image attached
    10·1 answer
  • Which expression is equal to 7(1+3) ?<br>7+21<br>7+3<br>1+21<br>7+4​
    13·1 answer
  • A cereal manufacturer is concerned that the boxes of cereal not be under filled or overfilled.
    12·1 answer
  • The drama club is selling candles for a fundraiser. They spend $100 on the candles and sell them for $4.50 each. How many candle
    12·2 answers
  • In a city the distance between the libary and the police station is 3 miles less than than the distance between the police stati
    8·1 answer
  • The figure is made of rectangular prisms. What is the volume?
    11·1 answer
  • If the wages of 13 workers for 4 days are $9828, find the wages of 1 1 workers for 5 days.
    6·2 answers
  • Find the measure of the acute angles pls help
    8·1 answer
  • Quadrilateral A B D C is shown. In quadrilateral ABDC, AB ∥ CD. Which additional piece of information is needed to determine tha
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!