1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bazaltina [42]
3 years ago
5

Factor 7a^3+28a^2-35a

Mathematics
2 answers:
ICE Princess25 [194]3 years ago
7 0
7a^3+28a^2-35a =\\ \\=7a(a^2+4a+a-a-5) =\\ \\= 7a(a^2+5a -a-5)=\\ \\=7a[(a(a+5)-(a+5))]=\\ \\=7a(a+5)(a-1)


rosijanka [135]3 years ago
5 0
7a^3+28a^2-35a=7a(a^2+4a-5)=(*)\\ \\-------------------------------\\ \\a^2+4a-5-a^2-a+5a-5=a(a-1)+5(a-1)=(a-1)(a+5)\\ \\-------------------------------\\ \\(*)=7a(a-1)(a+5)
You might be interested in
Susan made chocolate chip cookies, peanut butter cookies, and sugar cookies to sell at the bake sale. she made twice as many sug
Anestetic [448]
Its B 2p=s s +1=c c+p+s=11
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
( HELP? Will Mark :) )
Leya [2.2K]

Answer:

4

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
The Cobb family’s natural gas bill was 85.50 for 95 cubic feet of gas, What is the unit rate? (Cost per cubic foot of gas?)
Ratling [72]

Answer:

I believe it would cost 9 cents per cubic foot of gas.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
2 + 6 (x — 4) = 3х - 18 + Зx
Scorpion4ik [409]
Your answer would be -22 = -18
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Factor completely. 492 – 9 =?​
leonid [27]

Answer:

483

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 18x2 - 54x – 20<br><br> Expand and simplify
    11·2 answers
  • Please answer ASAP!! Thank you in advance, and remember to wash your hands consistently for 1 minute with antibacterial soap.
    5·1 answer
  • Complete the square to write 16t² - 96t + 48 = 0
    15·2 answers
  • The Numbers of Vips of flour varíes directly as the Number of rolls made four cups of flour are necedad to make 24 rolls.How muc
    6·1 answer
  • How do I do -4p-(1-6p)
    11·1 answer
  • You are selling books for $4 each to raise money for a trip. You have to pay $10 for the table. Write a rule for the amount of b
    13·1 answer
  • 2
    6·1 answer
  • If the price of gas increases from $1.01 per gallon to $1.21 per gallon, what is the percent of increase
    14·1 answer
  • Use the graph of the function f to determine
    8·1 answer
  • Speed and time are _________ variable.​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!