Answer:
Step-by-step explanation:
so he spends : 1/5 , 1/2 , 1/10.....common denominator of 10
1/5 + 1/2 + 1/10 = 2/10 + 5/10 + 1/10 = 8/10 = 4/5
so he spends 4/5 of his income.
that means he saves : 1 - 4/5 = 5/5 - 4/5 = 1/5 <==
Answer:
Rs.16
Step-by-step explanation:
Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2
cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8
cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16
See the photo attached. The boxed answer is the corrected answer
Vertical angles are always congruent, or of equal measure.
Vertical angle is equal to given angle. Answer is:(2x+11)
Two plus nine-teen is twenty one then you subtract seven from that and get fourteen. Your answer is 14 foot