1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fiasKO [112]
3 years ago
15

Berto has $12 to put gas in his car. If gas costs $3.75 per gallon, which ordered pair relating number of gallons of gas,x, to t

he total cost of gas, y, included the greatest amount of gas berto can buy?
Mathematics
2 answers:
maw [93]3 years ago
6 0

Answer:

(3.2, 12)

Step-by-step explanation:

Total cost for gas = $12

Cost per gallon = $3.75

Letting total cost of gas be y and number of gallons be x, maximum number of gallons of gas he can buy would be ;

Total cost of gas/ cost per gallon = 12 / 3.75 = 3.2 gallons

Therefore , the coordinate pair (x, y) = (3.2, 12)

SVEN [57.7K]3 years ago
3 0
$12 X $3.75 = 45 gallons of gas
You might be interested in
At 4:00 am the outside temperature was 28*F. By 4:00 pm that same day it rose to 38 degrees.
BigorU [14]
The temperature is 66*F.
6 0
3 years ago
³√73-(-3)², calculate the value​
Vitek1552 [10]
The value of this equation is: 4
Answer: 4
6 0
3 years ago
PLEASE HELP ME PLS I NEED IT
SOVA2 [1]

Answer:

X=17.9

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
You read 9.75 pages in your science book and 24.5pages of a play for English class. It takes you 1.2minutes to read each page of
drek231 [11]

Answer:

the number of time spend in reading is 31.3 minutes

Step-by-step explanation:

The computation of the number of time spend in reading is as follows:

= 9.75 pages in science book × 1.2 minutes + 24.5 pages in english class × 0.8 minutes

= 11.7 minutes + 19.6 minutes

= 31.3 minutes

Hence, the number of time spend in reading is 31.3 minutes

The same is relevant and considered

6 0
3 years ago
Please help! It will be appreciated!
AysviL [449]
It’s d, looks like you got it already! With ratios, just pay attention to not only the numbers but order of the words as well, so you can be sure the ratio follows the problem.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the equation.
    10·2 answers
  • Choose all the expressions that are equal to 6.
    7·1 answer
  • Jason thinks he needs 25 boxs to pack 144 cups is Jason correct explain
    15·2 answers
  • Rearrange the formula to make a the subject
    7·1 answer
  • State the rule that will result in the transformation below.<br> (x,y) maps to (?, ?)
    13·1 answer
  • Choose a answer but not sure​
    5·1 answer
  • Clay weighs 9 times as much as his baby sister clay weighs 63 pounds how much doea hiw baby sister weigh in ounces
    9·1 answer
  • The price of a car is $17,500.00. The price depreciated at a rate of 2.3% annually. How much will it be worth in 8
    11·1 answer
  • When a shape becomes smaller, what transformation is happening?
    14·1 answer
  • Use the distributive property to find the value of x.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!