1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudik [331]
3 years ago
5

The length of a rectangle is 3 ft less than twice the width, and the area of the rectangle is 14 ft2 . find the dimensions of th

e rectangle.
Mathematics
1 answer:
omeli [17]3 years ago
5 0
Given: A= 14 ft²  and  l= 2w-3 
formula for area of a rectangle is A=lw
substitute for what you know and simplify: 
14=(2w-3)w -> w= either -2 or 7/2 but because a width value can not be negative you can eliminate the -2 value. w=7/2 
subsitute width into equation for length and solve
l=2w-3= 2(7/2)-3= 4
width: 3.5 ft
length: 4 ft
You might be interested in
F(x) = 3x+2 what is f(5)
scoray [572]

Answer: 17

Step-by-step explanation:

3(5)+2

15+2

F(5)=17

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
(05.03)An irregular polygon is shown below:
SVEN [57.7K]
9units sorry for not showing work though but glad I can help
7 0
3 years ago
Complete the matrix addition
Anna007 [38]

Answer:

the answer is b

picture and shown

6 0
3 years ago
Allison had a 1/4 of a whole pizza and wants to divided it equally for herself and five of her friends. How much does each frien
IRINA_888 [86]
 i believe it is 1/3. but check other sources as well.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer this correctly
Fantom [35]

Answer:

4 weeks 5 days

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following statements are true of a transversal? It is a line. It can be perpendicular to other lines. It intersects
    12·2 answers
  • Refer to the random sample of customer order totals with an average of $78.25 and a population standard deviation of $22.50. a.
    13·1 answer
  • TALK TIME: <br> 1/4 hour : $0.75 <br> What is the unit rate in dollars per hour for Talk time ?
    9·2 answers
  • What is the simplest form of ^4√324x^6y^8
    8·2 answers
  • Why is it reasonable to use the same units to describe circles and measure of angles?
    11·1 answer
  • Graph the following equation: y=2x+1
    15·1 answer
  • Which decimal is equivalent to<br> NI<br> OA) 0.416<br> B) 0.416<br> C) 0.416<br> OD) 0.416
    8·1 answer
  • Katherine went to Hibbet sports and spent $125.50 on a pair of shoes and $12.25
    12·2 answers
  • What's the least common multiple of 2 and 3
    7·2 answers
  • Y+3=-2(x+1) find the slope and point on the line?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!