1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neko [114]
3 years ago
14

HELP: If Donald were two times as old as he was five years ago, he will be ten less than two times his age now. How old is donal

d?
Mathematics
1 answer:
ivanzaharov [21]3 years ago
8 0

Answer:

He is 30 because

30-5=25*2=50

30*2=60

60-50=10

Step-by-step explanation:

You might be interested in
9 / 372 what is what is 9 / 372 ​
omeli [17]

Answer:

0.02419354838

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
fundraiser the least popular item was chips which they sold 21 bags of.The chips cost a total of $48.10 were the chips profitabl
spin [16.1K]

Answer:

yes,the chips were profitable.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Solve R = <br> 1 + 3w/<br> 2<br> for w.
Georgia [21]

Answer:

R=7

Step-by-step explanation:

R=1+3w

This is a classic substitution question.

Just replace the w with 2.

R = 1+3(2)

You only need to multiply 3 with 2.

R = 1 + 6

R= 7

7 0
3 years ago
1/4 (dot) 3/5 simplifily
stich3 [128]

Answer: 1/20 (fraction) or 0.05 (decimal)

Step-by-step explanation:

first i like to make them a decimal so its easier.

1/4 = 0.25

1/5 = 0.2

multiply 0.25 and 0.2 = 0.05

make 0.05 a fraction

1/20

simplify. (it's already in its simplest form)

the answer is 1/20 as a fraction or 0.05 as a decimal.

(i dont know which one ur teacher wants u to do fraction or decimal?)

3 0
2 years ago
7 over 14 in its simplest form
eduard

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

Half of 14 is 7 therefore it is 1/2

3 0
3 years ago
Other questions:
  • On Monday, Jill used 12 quart of paint in 34 hour. On Tuesday, Jill was distracted by texting and used 12 quart of paint in 54 h
    5·1 answer
  • What is the total of 9X56
    13·1 answer
  • I am stuck on this one and its due tomorrow! Please help
    8·1 answer
  • Dmitri brought 28 ounces of trail mix for $3.92. What is the unit rate?
    10·1 answer
  • Solve the system of equations.
    14·1 answer
  • The sum of the first 8 terms of a geometric sequence with 4 as the first term and a common ratio of 3 is ​
    15·2 answers
  • PLS HELP WILL GIVE BRAINLIEST!! Identify this set of lines as parallel, perpendicular, or neither.
    13·2 answers
  • 20 Here is a list of five numbers.
    14·1 answer
  • Pls pls pls help me I will give brainlist pls
    13·1 answer
  • A cell phone company sold 216 phones in 24 days? At the same rate, how many phones will be sold in the next 144 days?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!