1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
4 years ago
6

Sanders Inc. has applied $567,988 of overhead to jobs. Actual overhead at the end of the year is $575,000. The adjustment for ov

er- or underapplied overhead is a.$7,012 overapplied, decrease Cost of Goods Sold b.$7,012 underapplied, decrease Cost of Goods Sold c.$7,012 underapplied, increase Cost of Goods Sold d.$7,012 overapplied, increase Cost of Goods Sold
Business
1 answer:
xz_007 [3.2K]4 years ago
6 0

Answer:

Option (c) is correct.

Explanation:

Given that,

Applied overhead to jobs = $567,988

Actual overhead at the end of the year = $575,000

Hence,

Underapplied overhead:

= Actual overhead at the end of the year - Applied overhead to jobs

= $575,000 - $567,988

= $7,012

Therefore, the adjustment for underapplied overhead is a $7,012 underapplied which increases the Cost of Goods Sold.

You might be interested in
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Which of the following is an advantage of consumer credit? a) It costs more than cash purchases. b) It can encourage customers t
forsale [732]

Answer:

The answer is D

Explanation:

7 0
3 years ago
If the production function of ideas is as follows: then the function exhibits:
miss Akunina [59]

Answer:

Option c. Decreasing returns to the ideas stock but increasing returns overall

Explanation:

In economics, the challenge will be to increase the production of the goods and render more services. However, the return to the flattening curve means that there would be a change in the trends. Thus, in this case, there would be a variability in the supply and demand chain. Such tends to happen with drastic changes in the trends.

5 0
3 years ago
Which is not one of the five basic elements of aâ paragraph?
Oduvanchick [21]
The Five Basic Elements of a Paragraph:

1. Unity

2. Development 

3. Audience 

4. Organization

5. Topic Sentence

Answer: A. Spelling

hope this helps!

3 0
3 years ago
Dave is a salaried employee who works in a gas station. He only earns from his job and has no other source of income. He gets a
Grace [21]

Answer:

In my opinion the most suitable answer is E. increase his sources of income to show a rise in his income after taxes

Explanation:

The reason is he could lower his expenses too, but for how long? Inflation is going to eat his salary away anyway possibly in 5 to 10 years so what Daventry ustock do is to create another source of income so that he is safe. Possibly through investing in income generating assets, real estate and possibly a side hustle! (A small time business)

6 0
4 years ago
Other questions:
  • Explain 3 different types of levels of management
    14·1 answer
  • He trial-and-error method of solving problems is also known as ______________.
    6·1 answer
  • Determine the following:_______
    9·1 answer
  • Helen is purchasing a home for $150,000 and provides a $2,500 earnest money check to the seller. She's financing the transaction
    12·1 answer
  • To some people, speaking in public is not a stressor. <br><br> A. True B. False
    11·1 answer
  • Tyrell Company issued callable bonds with a par value of $24,000. The call option requires Tyrell to pay a call premium of $500
    15·1 answer
  • Suppose that five years ago you borrowed $300,000 using a 30-year fixed-rate mortgage with an annual interest rate of 10% with m
    10·1 answer
  • The following transactions occurred during December 31, 2021, for the Microchip Company. On October 1, 2021, Microchip lent $115
    12·1 answer
  • Multiple Choice Question Which of the following is the correct statement about variable costs? The variable cost per unit will i
    9·1 answer
  • What is a wrong reason for wanting to start your own business?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!