1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natka813 [3]
3 years ago
11

3.

Mathematics
1 answer:
Naddik [55]3 years ago
4 0
A, D, E, and F are greater than -5
You might be interested in
Translate the phrase into a variable expression: three less than the product of a number and six
CaHeK987 [17]
I think it will be C. 

hope its correct ! 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Bro 100 points if u halp c========3
julia-pushkina [17]

Me after hearing someone cough on my $8 round trip flight to Italy.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the rate of change
Zina [86]

“Rate of change” means the same as “slope.”

In algebra, we use the word "slope" to describe how steep a line

is and slope can be found using the ratio rise/run between

any two points that are on that line.

Starting from the point that has the coordinate (-1, -1),

we rise go 1 unit down so our rise is -1 and run 3 units.

So our slope or rise/run is -1/3.

8 0
3 years ago
manda made $270 for 18 hours of work. At the same rate, how many hours would she have to work to make $165?​
frozen [14]
ANSWER:
________

11 hours

EXPLANTION:
___________

First, find the unit rate for how much Amanda earn per hour

270/18 = 15

Next, divide how much money she needs to earn by how much she earn per house to find out how much hours she need to work to earn that much

165/15 = 11

That is your answer :)

FUN FACT:
_________

Johnny Appleseed’s fruits weren’t for eating

I hoped this helped! And have a •AMAZING• day :3
6 0
3 years ago
If h(x)=1/2x - 8, find h(4).​
patriot [66]

Answer:

h(4) = 1/2 (4) - 8 = 2 - 8 = -6

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month. Write an equation relating the cost, y, and then n
    11·2 answers
  • cheryl opens a savings account that pays 5% simple interest. She deposits $600. How much interest will she earn in 2 years?
    7·1 answer
  • There are 3 counselors assigned to a group of 24 campers at this rate how many counselors are needs for 40 campers ?
    11·1 answer
  • Find the coefficient of the 'x' term when multiply: (x-7)(x+3)
    10·1 answer
  • It took a sled dog team 8.5 hours to travel 161.5 Kilometers. What was the average speed of the sled dog team in Kilometers per
    7·2 answers
  • Given 36 − 9, simplify the expression using the Difference of Squares.
    7·1 answer
  • A candy company provides samples of fudge and truffles to their store visitors. The manager authorized the store to distribute u
    12·1 answer
  • Find the reciprocal for each fraction below.
    8·1 answer
  • 11/12 divided by 1/3
    5·2 answers
  • (50 POINTS)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!