Answer:
Step-by-step explanation:108 divided by 12 equals 9 so nine feet next to 108 inches.
and nine divided by 3 is 3 so nine yards in the row with 108 inches.
360 divided by 12 which is 30 so 30 feet in the row with 360 inches.
90 feet divided by three so 30 so 30 yards in the row with 360 inches.
24 inches equals 2 feet
double this length is 48 inches or 4 feet
so in all he cut 6 yards and since he only had three yards you will still have 3 yards left over.
Answer:
false
Step-by-step explanation:
Solve for d:
(3 (a + x))/b = 2 d - 3 c
(3 (a + x))/b = 2 d - 3 c is equivalent to 2 d - 3 c = (3 (a + x))/b:
2 d - 3 c = (3 (a + x))/b
Add 3 c to both sides:
2 d = 3 c + (3 (a + x))/b
Divide both sides by 2:
Answer: d = (3 c)/2 + (3 (a + x))/(2 b)
-----------------------------
Solve for x:
(3 (a + x))/b = 2 d - 3 c
Multiply both sides by b/3:
a + x = (2 b d)/3 - b c
Subtract a from both sides:
Answer: x = (2 b d)/3 + (-a - b c)
____________________________
Solve for b:
(3 (a + x))/b = 2 d - 3 c
Take the reciprocal of both sides:
b/(3 (a + x)) = 1/(2 d - 3 c)
Multiply both sides by 3 (a + x):
Answer: b = (3 (a + x))/(2 d - 3 c)
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.



with that template in mind, let's see,

so, to shift it to the right by 2 units, simply set C = 2.
to stretch it by 2, set A = 1/2.
the smaller A is, the wider it opens, the larger it is, the more it shrinks.